На 15 март Европейската комисия прие първия стратегически план за новата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, която е с бюджет от 95,5 милиарда евро. С действията на ЕС в тази област се цели да бъдат възстановени последиците от пандемията, за екологичния и цифровия преход и за постигане на по-устойчиви икономики и общества, се посочва в прессъобщението на Еврокомисията.
Първите покани за представяне на проектни предложения ще бъдат обявени през пролетта на 2021 г. и ще бъдат представени на Европейските дни на научните изследвания и иновациите на 23—24 юни.
„Стратегическият план е рамка за висококачествени научни изследвания и иновации, основани на високи постижение. Благодарение на получените над 8 хиляди предложения и становища ние насочваме инвестициите към тези приоритетни области, където можем да осигурим възможно най-голямо въздействие и ефективност“, заяви еврокомисарят Мария Габриел.
Четири са основните насоки за инвестициите в научни изследвания и иновации. На първо място, това е постигане на стратегическа автономност чрез разработването на ключови цифрови, базови и нововъзникващи технологии, както и вериги за създаване на стойност. Втората основна област за инвестиране е насочена към възстановяване на биологичното разнообразие.
Третата стратегическа област е превръщането на Европа в първата цифрова, кръгова и неутрална по отношение на климата икономика.
Триалозите по законодателството за следващия период
Създаване на по-устойчиво, приобщаващо и демократично европейско общество е четвъртата област на инвестиране. Международното сътрудничество е от съществено значение за справянето с глобалните предизвикателства и е в основата и на четирите насоки.
Партньорствата ще обхванат ключови области като енергетика, транспорт, биологично разнообразие, здравеопазване, храни, кръгова икономика, и ще допълнят десетте институционализирани партньорства, които българският еврокомисар предложи през февруари.
Европейските мисии ще допринесат за постигането на амбициозни цели до 2030 година, като се предвижда да бъдат спасени 3 милиона живота от ракови заболявания, да се създадат 100 климатично-неутрални градове, чисти океани, морета и вътрешни води, здравословни почви и храни.