След година на пандемия и ограничения по целия свят бъдещето на пазара на млечни продукти се очертава по-ясно и обещаващо, коментират от електронното издание Dairy Industries International, като се позовават на последния доклад на специализираната в кредитирането на селското стопанство холандска финансова институция Rabobank. От банката прогнозират ръст от 1,1% в млеконадоя в основните производствени региони по света през 2021 г. Темпото на ръст обаче ще се забави спрямо достигнатите през миналата година 1,6%, като все пак ще помогне значително за стабилизирането на баланса на пазара в периода след масовото ваксиниране срещу коронавируса.
Надеждите са към средата на годината да се стигне до осезаемо връщане към обичайните потребителски модели. От Rabobank очакват това да стане постепенно, но като цяло да се отрази положително на пазара на млечни продукти.
Анализатори на този пазар смятат, че през 2021 г. водещо ще бъде търсенето. „През целия период на пандемията нейното влияние върху световното предлагане на мляко бе много по-слабо от въздействието ѝ върху търсенето. До проблеми със снабдяването се стигна, след като хората промениха значително моделите си на потребление и те повлияха върху веригите за доставки. На повечето места тези промени бяха резки и значителни, когато навлизахме в кризата, но излизането от нея се очертава по-плавно”, обяснява Бенджамин Лейн, анализатор за млечните продукти в Rabobank.
През тази година посещенията на изложения и конференции ще са по-рехави, но ограниченията върху работата на заведенията за обществено хранене най-вероятно ще бъдат премахнати, а това ще повлияе благотворно върху търсенето на млечни продукти, особено на пазара като САЩ, където повечето от тях се консумират в сектора на общественото хранене, отколкото в домашни условия. Ефектът от масовото ваксиниране следва да се усети към средата на годината, което ще се отрази положително на икономическата активност.
В САЩ добре се подреждат нещата и за производителите на суроватка и обезмаслено сухо мляко, макар в момента износът да изпитва затруднения заради проблеми с контейнерите и това води до сериозни разлики в цените в сравнение с останалия свят. Въпреки това търсенето на суроватка от Китай остава силно, а проблемите с транспорта се очаква да бъдат преодолени към края на второто тримесечие.
„В краткосрочна перспектива търсенето за внос в Китай е силно, но се очаква през втората половина да намалее. Високите цени на млякото на вътрешния китайски пазар стимулират интереса към разширяване на производството му в страната, което мож да намали нуждата от внос в бъдеще”, коментира Лейн. Високите цени на млякото подпомагаха вноса на сухо пълномаслено мляко в азиатската държава в началото на годината, но това търсене може да спре след скорошното му поскъпване в Океания. Цените на млякото в самия Китай пък вероятно са достигнали връхната си точка и изглежда оттук нататък ще се понижават, смята Лейн.