Споразумението за стабилизирането на цените на слънчогледовото олио и захарта в Русия, с което търговците на дребно се задължиха да продават двата продукта до определено ценово ниво, започва да накъсва веригите за доставки, обяви по време на обсъждания в Държавната дума (долната камара на руския парламент) заместник-министърът на промишлеността и търговията Виктор Евтухов, цитиран от ТАСС. „Споразумението, което прилагаме за захарта и олиото, сега запази цените, то дава резултат. Да видим обаче какво ще се случи. Вече започват да се късат логистичните вериги за доставките, тъй като всички искат да купуват от производител. Производителите обаче нямат възможност да доставят на всички, защото броят на заявките е огромен”, обясни Евтухов.
Цена на олиото в България през последната седмица
По този начин според него се късат установените връзки. „Всъщност при вземането на такива решения трябва, разбира се, да се направи макроикономически анализ и прогноза и да се разбере какво ще се случи в средносрочна и дългосрочна перспектива с всичко това, какво ще донесе фиксирането на цените. Вече сме виждали фиксирани цени и планова икономика”, изтъкна той, припомняйки за опашките и останалите проблеми, които се появяват при такава икономика.
През декември 2020 г. руските министерства на селското стопанство и промишлеността и търговията , редица производители и търговски вериги подписаха споразумение, според което доставната цена на слънчогледовото олио бе ограничена до 95 рубли (1,08 евро по текущия курс, бел. ред.) за литър, а цената на дребно – до 110 рубли за литър. Съответните цени за захарта бяха ограничени до 36 и 46 рубли за килограм. Тези цени ще действат на територията на Русия до 1 април тази година. До подписването на споразумението се стигна, след като руският президент Владимир Путин се възмути от поскъпването на основните хранителни стоки в магазините вследствие на рязкото повишаване на цените на зърното и маслодайните култури, както и на продуктите от преработката им, на международните пазари, предизвикало значителен ръст в износа им от страната. Впоследствие износът бе озаптен с налагане на мита за маслодайните култури и мита и квота за зърното.