Въпреки опита на браншовите организации да измолят от министерството на земеделието след 2023 година градинарите без напоителни системи да получават обвързана подкрепа за пропаднали площи със зеленчуци, това няма да се случи. Мотивите на администрацията са, че в условията на климатични промени е икономически неизгодно да се отпускат евросубсидии за ненапоявани площи. Затова и при обсъждането на Стратегическия план от тематичната работна група (ТРГ) администрацията не приема мнението, изразено от Националното сдружение на градинарите по повод обвързаното подпомагане при производството на домати, краставици, корнишони, патладжани и пипер.
Предложението на бранша ще бъде обсъждано на следващото заседание на ТРГ, насрочено за 15 февруари.
Според браншовиците „изискването за задължително напояване на зеленчуци, за да бъдат допустими по схемата за обвързано подпомагане, ще доведе до конфликти, защото стои въпросът колко е законен водоизточникът, който ще осигурява напояването. При положение, че голяма част от зеленчукопроизводителите не са могли да финансират по някакъв начин за създаване на съвременно поливане, това би ги лишило и от възможността за обвързано подпомагане или би ги довело до други крайности при отглеждане на насаждения и на зеленчукови градини, които не са в най-добрите почвено-климатични условия за това отглеждане”.
Отговорът на министерството е, че отглеждането на тези зеленчуци е пряко свързано с необходимостта от напояване, за да се получат конкурентни добиви и понеже без вода подобни добиви са немислими, затова и предложението на бранша няма да бъде прието.
Как върви дискусията с овощарите
Отказ има и по второто искане, депозирано в ТРГ, което се отнася за обвързаната подкрепа при пропаднали заради сушата площи. „В години с неблагоприятни климатични условия има производители с частично пропаднали площи, на които е много трудно да си докажат добивите по обвързана подкрепа. Предложението е с протоколи за частично пропаднали площи над 50% до 99% (смята се, че в рамките до 50 % пропаднала площ производителят ще може да реализира пълния добив и да си получи пълния размер на обвързана подкрепа), затова би трябвало да се доказват добиви, пропорционални на частта на пропаднали площи и за които е редно да се вземе пълният размер на подкрепата, предвидена за цялата заявена площ.
От министерството не одобряват това предложение с мотива, че за пропадналите площи има държавни помощи и подобен текст не би трябвало да фигурира и при обвързаната подкрепа.
Те припомнят още, че предложението за получаване на пълния заявен размер на обвързано с производството подпомагане на доходите при пропаднали площи над 50% важи за всички интервенции за плодове и зеленчуци полско производство, за които се изисква доказване на добив.
Администрацията не приема и искането на малинопроизводителите „да се облекчат фермерите със собствени водоизточници по отношение на разходите за лабораторни анализи на водите, изискуеми и извършвани на годишна база, като се извършват в лаборатории на БАБХ или се предвиди съответна държавна помощ. (отново във връзка със законното ползване на водоизточниците)”. Според тях това предложение няма отношение към подпомагането по обвързана подкрепа, наричано от агроведомството „интервенции”.