На последния комитет по наблюдение, проведен в края на миналата година, е решено неусвоеният бюджет по две от подмерките - 12.2. „Компенсаторни плащания за гори в Натура 2000“ 12 и 12.3. „Компенсаторни плащания за земеделски площи в речен басейн с план за управление“, да бъдат прехвърлени за компенсиране на стопаните, чиито ниви попадат в зоните НАТУРА, и които получават обезщетения по подмярка 12.1 „Компенсаторни плащания за земеделски площи в Натура 2000“.
Така през 2021 година по 12.1 ще бъдат преведени 16,8 милиона евро, или близо 33,6 млн. лв., сочат разчетите на агроминистерството.
Приемът на проекти по двете подмерки се провали до края на програмния период декември 2020 г., тъй като администрацията не успя да актуализира информацията за горските територии във формат Географска информационна система (ГИС). Тъй като това са компенсаторни мерки, няма как те да бъдат приложени коректно без горските територии да бъдат включени в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), се посочи в мотивите на ведомството.
Припомняме, че по подмярка 12.2. „Компенсаторни плащания за гори в Натура 2000“ прогнозният бюджет беше 1 871 027 евро и беше насочен за изпълнението на целите на Приоритет 4 за възстановяване, опазване и укрепване на екосистемите, свързани с горското стопанство.
Проектът за прехвърлянето на средства по ПРСР
Подмярка 12.3. „Компенсаторни плащания за земеделски площи в речен басейн с план за управление“ беше с индикативен бюджет от 15 милиона евро публични средства, също насочени към Приоритет 4 за „Възстановяване, опазване и укрепване на екосистемите, свързани със селското и горското стопанство, конкретно към Фокус област 4Б) „Подобряване управлението на водите, включително управлението на торовете и пестицидите.“
В мотивите е посочено, че министерството на земеделието „осъзнава важността от прилагането на подобни дейности в следващият програмен период и тяхното значение за опазване на околната среда в България. В тази връзка са предприети действия съвместно с Изпълнителната агенция по горите за определяне на горските територии, които имат нужда от подпомагане по допустимите за прилагане дейности, както и за разработване на критерии, по които ще се избират най-подходящите площи по всяка предложена дейност.
Как се промени бюджетът заради Ковид
Министерството е започнало и нов проект за прехвърляне на наличната информация за горските територии в ГИС формат, както и за поддържане на информационната система, която да отразява промените в горските територии след одобряването на всеки нов горскостопански план (което към момента не е факт). Реализирането на този проект ще позволи коректно и проследяемо прилагане на компенсаторните мерки в горските територии.