Ешолцията, или калифорнийският мак, е непретенциозно цвете, което обича много слънце, пропусклива песъчлива и суха почва. Наричат я „дъщерята на вятъра“, защото цветовете й се полюшват леко при най-слабия полъх – като нежни пеперуди на фона на сиво-зеленикавите листа. Цъфти много обилно от май до октомври. Окраската на цветовете е от бяло, жълто, оранжево, розово до лилаво-червено. Има и пъстри видове – жълто и оранжево, червено и бяло и др.
Ешолцията е символ на Калифорния и затова е станала популярна с това си име. В родината си – Америка се отглежда като многогодишно студоустойчиво растение с височина 35-40 см, но у нас може да презимува само при мека зима в някои части на Южна България. Отглежда се предимно като едногодишно.
Калифорнийският мак не понася прекомерна влага, кисели почви и пресни органични торове. Не понася и пресаждане. Цветовете са отворени само при ясно време. В облачни дни и надвечер се затварят.
Цветето е гъсторазклонено и образува компактни или стелещи се храсти с чашеобразни единични цветове, 5-8 см в диаметър и красиви сиво-зелени фино разсечени листа. Блестящи от восъчния налеп, ажурните листа на ешолцията наподобяват тези на пелина и народното и название е „пелин“, но двете растения са от различни семейства.
Калифорнийският мак се сее в ранна пролет – март или началото на април на постоянно място, защото е от растенията, които при никакви условия не понасят пресаждане. При пролетен посев е добре семената да се държат на хладно място (може и в хладилник).
Възможен е и предзимен посев – сее се в края на октомври или ноември. Семената се засяват гнездово на разстояние 15-20 см едно от друго и дълбочина 0,5 см. Поникват при температура 16-18 градуса по Целзий. Растенията оцеляват при отрицателни температури от минус 5-6 градуса.
Предзимният посев дава възможност цъфтежът да насъпи по-рано и е много по-обилен, защото растенията се разрастват бързо.
Ешолцията започва да цъфти 35-40 дни след засяване на семената. За да има постоянно цветове може да се сеят до края на юни.
Семената на ешолцията са дребни, сферични, а плодовете – капсулирани заострени шушулки, които при пълно съзряване се отварят. Това дава възможност за пълноценен самосев и отглеждане на едно място в продължение на много години.