Президентът на САЩ Доналд Тръмп промени коренно позицията си и подписа закона за бюджета на страната за финансовата 2021 г., започнала на 1 октомври, в размер на 1,4 трилиона долара, включващ и средствата от третия етап от подпомагането на населението в борбата срещу коронавируса на стойност 900 млрд. долара, съобщи електронното издание Brownfield. Първоначално Тръмп бе отказал да подпише приетия от Конгреса на САЩ бюджет, тъй като смяташе, че сумите, които ще получат физическите лица, са прекалено малки, както и че част от заложените в бюджета разходи представляват само пилеене на средства.
Подпомагането на фермерите в борбата с коронавируса включва 1 млрд долара за компенсиране на птицевъдите и скотовъдите за унищожаването на отглежданите от тях животни и птици, като ще бъда покрита до 80% от стойността на ликвидираната стока. На земеделците ще бъдат изпатени по 20 долара на акър (4,05 декара) за същата култура, за която са получили помощ във втория етап от реализацията на Програмата за подпомагане на производството на храни в условията на пандемия. От Американското фермерско бюро оценяват новото подпомагане на стойност около 1,8 млрд. долара за производителите на царевица, 1,7 млрд. долара за производителите на соя и около 886 млн. долара за отглеждалите пшеница.
Близо 1 млрд. долара са насочени към програмата за дарения на млечни продукти и плащания по субсидирането на производството им. Още 22 млн. долара са предвидени за подкрепа на иновативни инициативи в млечния сектор в САЩ.
С 15% са увеличени плащанията по програмата за подпомагане на хранителните добавки.
Благодарение на приетия бюджет министерството на селското стопанство на САЩ ще може да удължи крайни срок за погасяване на главницата по заемите на фермерите с 3 месеца. Той включва и средства за подпомагане на производителите на биогорива, понесли загуби, и удължава действието на Програмата за защита на плащанията (осигуряваща заеми за малките фирми, с които да плащат заплатите на заетите в тях – бел. ред.) с уточнението, че средствата могат да бъдат използвани и за покриване на разходи, свързани с борбата с коронавируса, както и че направените за тази цел разходи се приспадат при данъчното облагане.