Потребителите трябва да знаят, че законно отсечените коледни дръвчета при продажбата задължително трябва да имат пластмасова контролна пластина със сериен номер, заяви инж. Росен Райчев, директор на дирекция „Контрол по опазване на горските територии” в Изпълнителна агенция по горите, цитиран от пресцентъра на ведомството. „Пластината е закрепена под второто разклонение на клоните от върха на дръвчето. Тя е белег за законния му произход”, уточни Райчев при извършване на проверка в София.
Пластините могат да бъдат бели с правоъгълна форма и жълти с овална от едната страна форма със серия и шестцифрен номер. Те са за еднократна употреба. Сериите и номерата им се вписват в превозните билети, придружаващи коледните елхи, когато те се транспортират от мястото на добив до търговската мрежа. Превозният билет е другият задължителен документ, за който горските служители проверяват търговците. В него се вписва дървесният вид, който се транспортира, номерът на контролната пластина, мястото, откъдето са добити дръвчетата, както и данни за търговеца. По този начин всяка една елха може да бъде проследена откъде идва и има ли съответното разрешително за добив.
Глобата, която се налага за незаконна елха за физически лица, е от 50 до 3 000 лв., а за юридически лица – от 100 до 5 000 лв.
Няма незаконно добити коледни елхи, които да се предлагат за продажба в проверените търговски обекти, установиха горските инспектори от ИАГ и Регионалната дирекция по горите – София. „От началото на декември, когато започнаха проверките на продажбата на коледни дръвчета, са установени единични незаконно добити елхи. През миналогодишната коледна кампания бяха конфискувани около 350 незаконно добити дръвчета. Тенденцията е за намаляване на тези нарушения. Причина за това е и все по голямото потребление на елхи, които са със закрита коренова система, или в така наречените контейнери, за които не е задължително поставянето на пластините“, посочи Райчев.
От ИАГ все пак призовават гражданите за бдителност при покупката на коледни елхи.