В края на годината министерството на земеделието прави сериозни корекции в Наредбата за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми. Корекциите са във връзка с направените през март тази година поправки в европейския регламент, свързан с изчисляването на стойността на предлаганата на пазара продукция на организациите на производители в сектора на плодовете и зеленчуците.
Родните земеделци имат един месец – до 18 януари 2021 г., за да дадат предложенията си по тази наредба, съобщиха от агроминистерството.
Новостите са, че ще отпадне възможността за временно признаване на групи производители в сектора на плодовете и зеленчуците, както и специфичното подпомагане за учредяване на такива групи съгласно изискванията на еврорегламента от 2013 г.
Към настоящия момент всички групи производители, сключили договор за финансово подпомагане с Държавен фонд „Земеделие“ (ДФ „Земеделие“), са изпълнили плановете си за признаване и са признати като организации на производители в нормативно установения срок и са в етап на мониторинг, посочват от агроведомството. И допълниха, че според данните на фонд „Земеделие“ всички подадени заявки за плащане са обработени и през месец май е извършено последното плащане на финансовата помощ по схема „Групи производители“.
А на групите производители, които не са спазили изискванията на европейското и национално законодателство и не са признати като организации, със заповед на министъра на земеделието трябва да им бъде оттеглено признаването и да бъдат заличени от електронния регистър, гласи още новата наредба.
С предложените изменения се цели допълване на разпоредбите, касаещи оттегляне на признаването на организации на производители. Включена е възможността това да става и когато не може да се установи контакт с организацията на производители или асоциацията на организации на производители на плодове и зеленчуци и да се извърши проверката на място за установяване на съответствието с критериите за признаване.
Нова мярка за групите в новия период
С проектонаредбата се определят и условията, при които организациите на производители могат да ползват банкови кредити или друго външно финансиране, за набиране на оперативния фонд и за извършване на инвестициите, заложени в оперативната програма.
Предвидени са правила при сливане на организации на производители на плодове и зеленчуци, както и условия за изпълнение на оперативните програми след сливането в съответствие с изискванията на досега прилагани еврорегламенти.
В случаите на преобразуване на организациите на производители по чл. 262 и 262а от Търговския закон „организацията на производители, която е резултат от това вливане/сливане, поема правата и задълженията на отделните организации на производители, които са се влели/слели. Новата организация на производители трябва да отговаря на всички изисквания за признаване по чл. 3 – 5 от наредбата.
Организацията след сливането следва в седемдневен срок след вписване на промените в Търговския регистър да представи в Министерство на земеделието, храните и горите следните документи:
а) списък на членовете на новосъздадената организация;
б) молби от членовете на сливащите се дружества за членство в новосъздадената организация;
в) декларация от всеки член на новосъздадената организация, че за конкретния продукт членува само в една организация на производители;
г) копие на вътрешен правилник.
В случаите на преобразуване на организациите на производители по чл. 262а от Търговския закон новоучреденото дружество следва в седемдневен срок след вписване на промените в Търговския регистър да:
1. подаде в ДФ „Земеделие“ заявление за получаване на номер за целите на системата за идентификация съгласно чл. 22 на Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/892 на Комисията, в случай че сливащите се организации на производители са бенефициери по схема, администрирана от ДФ „Земеделие“.
2. подаде в Министерство на земеделието, храните и горите заявление за признаване по реда на чл. 9, ал. 1.
Организацията на производители, която е резултат от вливането/сливането, може да изпълнява програмите успоредно и отделно до 1 януари на годината след вливането/сливането или да обедини оперативните програми от момента на вливането/сливането.
При представяне на обединената оперативна програма и по искане на призната организация на производители, която е резултат от вливането/сливането, финансовата помощ от Съюза може да се увеличи от 50 % на 60 %.
Екологични действия по отделните програми, чиито дългосрочни цели и очаквани ползи не са били постигнати преди вливането/сливането, следва да се продължат в обединената оперативна програма.
В преходните и заключителни разпоредби на тази наредба се предлагат промени и в други документи. Има препратка н Наредба 1 от 2015 г. за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители, техни асоциации и между браншови организации в сектора на млякото и млечните (обн., ДВ, бр. 10 от 2015 г., изм., бр. 34 и 43 от 2018 г. и бр. 38 от 2019 г.), където се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 19 досегашния текст става ал. 1 и се създава ал. 2:
„(2) Признатите от министъра на земеделието, храните и горите организации на производители в сектора на млякото и млечните продукти подават в Министерство на земеделието, храните и горите уведомление за стойността на предлаганата на пазара продукция през предходната година продукция в срок до 30 април на следващата календарна година.“
В чрен 23 се създава точка 5:
„5. когато в рамките на една година от изпращане на уведомлението за извършване на проверката по чл. 20, ал. 2 не се установи контакт с организацията на производители или асоциацията на организации на производители на мляко и млечни продукти и са получени две обратни разписки за неполучена поща, в резултат на което не може да бъде реализирана проверката по чл. 20, ал. 2; уведомлението се изпраща едновременно по електронна поща и по куриер с обратна разписка.“.
В параграф 44 на Наредба 12 от 2015 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на земеделски продукти, асоциации на организации на производители и междубраншови организации и на групи производители (обн., ДВ, бр. 34 от 2015 г., изм., бр. 34 от 2018 г. и бр. 38 от 2019 г.) се правят следните допълнения:
1. В чл. 11, ал. 1 се създава второ изречение: „Признатите от министъра на земеделието, храните и горите организации на производители подават в Министерство на земеделието, храните и горите уведомление за стойността на предлаганата на пазара продукция през предходната година в срок до 30 април на следващата календарна година.“
3. В чл. 25, ал. 1 се създава второ изречение: „Признатите от министъра на земеделието, храните и горите групи на производители, подават в Министерството на земеделието, храните и горите уведомление за стойността на предлаганата на пазара продукция през предходната година продукция в срок до 30 април на следващата календарна година.“