Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.12.2020 г.

Гъбни болести, поразяващи пониците, корените и стъблената основа на житните

Гъбни болести, поразяващи пониците, корените и стъблената основа на житните

Гниенето на основата или още базичното гниене е опасна болест, която може да порази посевите на плодородни почви, проваляйки очаквания висок добив. Първият насочващ признак при оглед на посевите е полягането. То е разпръснато или на огнища. При обилни дъждове и силни ветрове може да обхване големи площи.

В мястото на полягане основата на растенията е частично или напълно загнила. След фазата вретенене или при изкласяването поразените участъци се открояват като продълговати сиви или жълтокафяви петна с периферия. Разрезът на стъблото в засегнатия участък открива сива плесен. Кореновата система е здрава.

Един от причинителите на базичното гниене (паразитно полягане) е гъбата Cercosporella herpotrichoides (фиг. 1) Нападението от нея е сравнително равномерно разпространено в посева. Признаците през есента или рано през пролетта не са така ясни. По листните влагалища могат да бъдат забелязани кафяви петна, а във фаза братене отделни братя да загинат. Болестта може да доведе до пречупване на стъблата (фиг. 2)

Патогенът се запазва в почвата по растителните остатъци със специфични образувания, известни на специалистите като строми. Заразата се разпространява със спори и това продължава до пролетта.

Черното кореново гниене е друга болест, чийто причинител е известен като Ophiobolus graminis или Gaeumannomyces graminis. Най-често напада пшеницата, а по-рядко ечемика и ръжта.

При обследване на посевите болните растения са бледозелени (хлоротични). Класовете са по-изправени от класовете на здравите растения. В зелените посеви се откроява т. нар. белокласие. Болестта отслабва братенето.

Основата на стъблото е чернокафява. Корените също потъмняват и изгниват. Поради това лесно се откъсват при теглене на стъблото (фиг. 3).

Източник на зараза са растителните остатъци в почвата. По тях гъбният мицел се развива до пълното им разлагане. Мицелните влакна достигат корените на младите растения и започват да се развиват по тях. Разпространяването на гъбата със спори има по-малко епидемично значение.

Болестта се явява в по-леки почви с алкална реакция. По-силни нападения могат да бъдат очаквани при мека зима, хладна и влажна пролет, последвана от сухо и горещо лято.

Хелминтоспориозата е болест, поразяваща пониците или стъблената основа. Застрашени са всички житни, но най-податлив е пролетният ечемик.

Най-тежки последици от болестта има, когато е засегната основата на стъблото. Тогава растенията полягат. В тяхната основа има разпръснати кафяви петна. Те наподобяват петната от паразитното полягане. При това трябва да бъде обърнато внимание на друг признак – загниването на възлите, водещо до пречупване на стъблото. Гниене може да има и по корените (фиг. 4).

При хелминтоспориозата отличителни са петната по листата. Те са овални, а цветът им зависи от сезона, варирайки от светлокафяв до черен. Петната имат добре очертан светъл ореол. Болните растения изостават в развитието и често не изкласяват. По плевите на изкласилите растения също има тъмни петна, а осилите потъмняват.

Разпространяването на заразата става с посевния материал. Патогенът Helminthosporium sativum (Cochiobolus sativus) може да бъде установен по повърхността на зърното или между зърното и плевите. Първични инфекции са възможни от заразените растителни остатъци в почвата и от намиращите се в нея спори. Младите растения загиват или преживяват, но с повреди по основата на стъблото. От началните огнища, когато има достатъчно влага и топлина, заразата се разпространява с образуваните спори по нови растения, които реагират с листни петна. (Следва продължение!)

Илюстрациите са от брошура на Bayer Pflanzenschutz . D 5090 Leverkusen в помощ на стопаните.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”

София 

Гъбни болести, поразяващи пониците, корените и стъблената основа на житните
15821
 

Последни материали
Виж
Университет Бокони/EconPol Europe
Приблизително 100 милиарда евро от финансирането по програма „Хоризонт“ са изхарчени грешно
Три институции и граждани са казали
Честито! Животновъд с 11 телета и 110 овце премина през цедката на РИОСВ Бургас
Европейския млечен борд
Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога
Зеленски подписа закон, за изравняване на Украйна до европейските стандарти в рибарството и аквакултурите
Има ново огнище на шарка по овцете и козите в община Марица
В „Сребърна” водните нива са почти с метър по-ниски от оптималните
Започна прехвърлянето на вода от река Дунав към езерото „Сребърна“
Свързани материали
Виж
Огнище на заразна нодуларна кожна болест по говедата е открито във Франция
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини