Начало » Новини » Страната
04.12.2020 г.

На Света Варвара омесете питки с мед и раздавайте за здраве

Християнски празници
На Света Варвара омесете питки с мед и раздавайте за здраве

sinor

От днес до 6 декември християнската църква почита паметта на трима - света мъченици за правата вяра – света Варвара (4 декември), свети Сава (5 декември) и свети Никола (6 декември). Неслучайно по повод тези три съпътстващи празници в народния фолклор има поговорка, че „Варвара вари, Сава пече, а Никола гости посреща“.

Великомъченица Варвара се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември.

Света Варвара е родена в семейството на аристократ - езичник от Никомедия, Мала Азия. В свое частно проучване богословът Венцислав Каравълчев твърди, че светицата е родена в село Елешница (Област Благоевград), Разложко, което в древността се е наричало Илиопол.

Отличавала се е с особена и впечатляваща красота. Ревнивият ѝ баща я затваря в кула - далеч от похотливи очи. През времето, когато е била затворена, Варвара изучава външния свят от прозореца и има много време да размишлява за Бога. Когато баща ѝ разрешава да излиза, за да си намери жених и да се омъжи, Варвара се запознава с християни и приема свето кръщение.

Когато бащата научава, че дъщеря му е станала християнка, той нарежда да я бичуват и получава съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. По нареждане на бащата Варвара е обезглавена. Поверието говори, че Божието възмездие настига бащата на Варвара и управителя на града – те двамата са поразени от мълния. Тя е погребана от християнина Валентин и гробницата и става източник на чудеса на вярата.

През 6-и век мощите на света Варвара са пренесени в Константинопол. През 12 век те са преместени в Михайловския Златовърх манастир от Святополк II, а от 1930 г. почиват в Патриаршеската катедрала „Свети Владимир“ в Киев.

Тази светица се смята за закрилница на децата от различни болести, най-вече от едрата шарка, затова и в някои области я наричат „баба Шарка”.

Празникът е не само за децата, но и за животните. На този ден се приготвят пресни питки, които се намазват с мед. По стара българска традиция домакинята излиза на пътя и раздава питките на минувачите. Всеки, който отчупва от питката, изрича благословия "Да дава господ здраве вам, на челяд, на добитък и на всички!"

В Добруджа, вечерта срещу празника приготвят трапеза за „баба Шарка“, на която поставят паничка с мед, медена питка, съд с вода и пешкир. В Западна България на празника деца палят огън на кръстопът, на който варят леща и изяждат по няколко зрънца. След това прескачат по три пъти огъня и вземат по една главня от него. Лещата и главнята се пазат като лекарство против дребна шарка. Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без ръце.

В други райони света Варвара се почитала като покровителка на домашните птици. Празникът се наричал още Женска Коледа, тъй като девойките се пременяли, обикаляли домовете и пеели песни за здраве.

Този ден е имал и гадателна насоченост в обичаите – по седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.

До деня на Света Варвара се смята, че нощта расте.

На Света Варвара омесете питки с мед и раздавайте за здраве
10951
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Християнски празници
На 15 август се покланяме пред света Богородица
Доклад на ООН
Светът се е върнал 15 години назад, отново всеки единадесети човек в света и всеки пети в Африка е гладен
(„Early outlook for 2024 crops)
Перспективи за пшеница реколта 2024 г.
Икономически и социални измерения
Потопът по Южното Черноморие е сред най-екстремните климатични явления през 2023 г.
След спад от 40 на сто в предходните 12 месеца
Средните цени на суровото мляко в света са нараснали с 10 на сто от април
Сушата в САЩ може да коригира оптимистичната прогноза
Рекордно производство на царевица в света през 2023/24 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини