Отмина времето, когато с края на лятото идваше и краят на вкусните български домати, чак до следващото лято. Вече целогодишно можем да се радваме на качествено българско производство от този зеленчук. Зимата е сезон, в който е време да излезем от стереотипа шопска салата и да знаем, че има безброй други вкусни комбинации и салатени рецепти, които вече можем да приготвяме с качествени специални сортове домати, произведени в България.
На снимката чери домат сорт Кумато
У нас вече успешно се отглеждат т.нар. специални сортове домати, сред които са чери доматите (всякакви дребни сортове домати), както и все още малко познатият на българския потребител домат Кумато. Родните производители се стремят да отговорят на търсенето, тъй като чери доматите стават все по-предпочитани за здравословно похапване между храненията (снекинг) или за приготвяне на разнообразни рецепти, тъй като изключително добре се комбинират с всички видове листни салати и са неразделна част от средиземноморската кухня, която е особено популярна у нас.
Едни от най-популярните сред специалните сортове чери домати, отглеждани в България, които вече може да се намерят на пазара, са от типа baby plum – домати с мини размер и форма, която наподобява слива. Истинският фаворит сред тях е хибридът Суител – хрупкав и с много добър баланс на сладко и кисело, а също така подходящ за по-дълго съхранение. Други специални сортове, успешно отглеждани от българските производители, са Иворино – бледо жълт, с висока сладост и ниска киселинност и Бамано – оранжев на цвят хибрид, с отличителен аромат и гладка текстура. Сред най-атрактивните сортове, отглеждани у нас, е мини Кумато – домат с нетрадиционен кафяв цвят, който има специфичен, леко пикантен аромат, по-твърд е и има по-дълъг период на съхранение.
На снимката чери домат Иворино
Според производителите, качественият чери домат се познава по своята свежест, осезаем аромат, лъскава обвивка и наситен червен цвят. Чери доматите могат да бъдат, както на клонче, така и насипни. В общия случай, чери доматите имат повече сладост и по-наситен вкус от традиционните и са с отлични показатели, що се отнася до съдържание на полезни вещества. Освен, че са богати на фибри и витамин С, те съдържат солидна доза други витамини и минерали, които са жизненоважни за здравословното функциониране на организма, подпомагат дейността на сърцето, белите дробове, бъбреците.
Друг специален сорт, чието производство отскоро успешно се развива в България, е сортът Кумато. Това е деликатесен домат с изключителен аромат и вкус, който не остава незабелязан на щанда поради своя характерен по-тъмен цвят, вариращ от тъмно кафяв до златисто-зелен. Той е особено месест, сочен и по-сладък от традиционните сортове, с леко кисела нотка. Кумато е предпочитан в гурме кухнята, тъй като изпъква във всяка салата или ястие. Той се появява за първи път в региона на Алмерия, Южна Испания, но вече започва да се отглежда и предлага на много места по света, включително и в България. Произхожда от диворастящите домати, които са се адаптирали да издържат на по-сухите и солени почвено-климатични условия в региона на Средиземноморието. Кумато e търговска марка на Syngenta Group, характеризираща конкретни плодове домати, които се отглеждат от специални хибридни растения. Производството и съхранението им се контролират на всяка стъпка от процеса, за да се гарантира постоянство на качеството за крайните клиенти.
На снимката чери домат Бамано
Позитивна тенденция в България е подкрепата към родното производство на всички големи вериги супермаркети. Често българските плодове и зеленчуци там са специално обозначени, за удобство на хората, които ги предпочитат. При доматите, основна причина за търсене на българската продукция е вкусът. Български производители споделят, че специалните сортове домати (чери домати, Кумато и други нетрадиционни разновидности), отгледани у нас, се отличават с това, че са узрели и сочни, тъй като се берат в момент на вече настъпила зрялост, за разлика от вносните, които се берат още докато са зелени и зреят по време на транспорта и съхранението в складовете на търговците. Така българските домати запазват своите отлични вкусови качества и свежест, докато вносните имат много по-малка трайност на щанда или у дома.
За възможно най-качествена прoдукция, производството в някои български оранжерии вече е изцяло компютризирано и снабдено с най-съвременните специализирани машини, с автоматизирано засенчване и проветрение на оранжериите и всички най-нови технологии, които се използват и по света.
За Syngenta в България
В сегашната си форма Синджента е сравнително нова компания, но историята ѝ датира от почти 250 години. Като приемник на Циба Гайги, Циба, ICI, Зенека и Новартис, Синджента със своето трайно присъствие, дава значим принос в развитието на земеделието в България от втората половина на XX век до днес. През 2008 г. фирмата основа своя собствена организация в България – Синджента България ЕООД. Днес Синджента е неразделна част от формулата за успешно и устойчиво земеделие в България с постоянно развиващо се портфолио и набор от иновативни продукти.
От 1 януари 2014г. Синджента България ЕООД e част от новосъздадената търговска единица – Синджента Балкани, състояща се от България, Сърбия, Македония и Черна гора, с ръководител Детелин Куцаров. Тази структурна промяна е отговор на необходимостта от повече фокус върху бързо растящите пазари в България и Сърбия.