България не приема обвинението на Европейската комисия, че със защитата на малките производители на плодове, зеленчуци и мляко, които през лятото получиха пряк достъп до търговските вериги, е ограничила един от основните принципи на търговия в рамките на Общността, какъвто е "свободното движение на стоки". Това съобщиха от министерството на земеделието за Синор.бг по повод писмото на Еврокомисията, изпратено на 30 октомври, с което се иска промяна на нормативите, осигуряващи протекционалистична политика спрямо аналогичните храни, произвеждани в ЕС.
Припомняме, че с това писмо, което е второ след май тази година, Еврокомисията отправи към България официално искане „да премахне дискриминационните мерки, задължаващи търговците на дребно да третират по-благоприятно местните хранителни продукти”. За целта трябва да се направят корекции в нормативите, задължили търговците на дребно да излагат по виден начин и да осигуряват специални места за продажба за местните хранителни продукти като мляко, риба, прясно месо, яйца, мед, плодове и зеленчуци, се посочва в становището на Еврокомисията.
В тази връзка Синор.бг попита за позицията на министерството, което трябва да се защити, за да не се стигне до съдебен процес. Ако до края на декември 2020 г. България не представи мотивирано становище в ЕК, можем да отидем на съд за неспазване на европейското законодателство.
От министерството на земеделието увериха, че до 30 декември страната ни ще представи подобно становище. Според юристите на ведомството „с приетото ПМС 70 бяха предприети спешни мерки заради настъпилата пандемия от Ковид-19 и затворените канали за продажба. Приетото постановление има за цел да гарантира улеснен достъп на потребителите до продукцията на регионални (местни) производители. Предприетите действия от страна на МЗХГ са насочени в подкрепа на малките местни производители за запазване на поминъка им”, се посочва още в позицията на ведомството.
Според българските власти „мярката не засяга свободното движение на стоки, произведени в други държави, тъй като постановлението, издадено на основание на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, не предвижда забрана и ограничения за предлагане на продукция от държави членки на ЕС и трети страни. По никакъв начин не се нарушават досегашните доставки в търговските обекти на продукти, внесени от други държави и продукти, които могат да се предлагат на пазара във всички търговски обекти в страната”, заключават експертите.
Очевидно, че развръзката ще стане през следващата година. Да се надяваме, че Еврокомисията приеме доводите на страната ни.
Екатерина Стоилова