Начало » Новини » Страната
29.10.2020 г.

Готви се нов план за кръгова икономика, тясно обвързан със земеделието

Предложенията на евродепутатите по новия план
Готви се нов план за кръгова икономика, тясно обвързан със земеделието

Биосуровина за пелети Снимка: sinor

На европейско ниво върви активна подготовка на Нов план за действие на кръговата икономика, по който тече обсъждане в Европейския парламент. Проектът е разработен от Европейската комисия и в него дебело се подчертава, че селското стопанство, хранително-вкусовата, горската промишленост и селските райони са неразделна част от кръговата икономика, тъй като тя се основава тясно на природните цикли и процеси. Очевидно ролята на кръговата икономика се издига на ново ниво, така да се подобри конкурентоспособността на земеделската индустрия, се посочва в документа, качен на страницата на Европарламента. В този план се посочва необходимостта през новия период до 2027 година фермерите да получат подкрепа, така че да могат да допринесат за развитието на кръговата икономика.

Ще припомним, че кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващите материали, продукти и суровини, които ползваме от природата.

В тази връзка се счита, че секторите на земеделието, храните и горите и селските райони са съществени компоненти на кръговата икономика и по-конкретно циркулярната биоикономика. Биоикономиката разчита на наистина динамичен селскостопански и горски сектор и за да постигне пълния си потенциал биоикономиката, тя трябва да продължи да бъде приоритет за ЕС и да се осигурят съгласувани мерки и финансиране.

Кръговата икономика не може да бъде самоцел, но има смисъл, когато допринася за процеса на повишаване на устойчивостта и суверенитета на използване на природните ресурси. В новия план се посочва, че в условията на COVID-19 и кризата, която последва, инвестициите в кръгова икономика и биоикономика биха намалили уязвимостта на веригите за създаване на стойност в рамките на ЕС и в световен мащаб.

Затова и в стратегическите си планове за развитието на земеделието държавите членки би трябвало да заложат важни проекти, насърчаващи бизнеса да използва повторно природните ресурси. В тази връзка в плана се подчертава изключителната роля на младите фермери, които ще бъдат „особено важни за развитието на кръгова икономика”. Затова и в стратегическите планове е важно да се насърчават проекти, изпълнявани от млади хора, така че поколенията в провинцията да бъдат обновявани.

В новия план за кръгова икономика се препоръчва също държавите членки да разработят програми за междурегионални инсталации за производство на биогаз, които биха могли да използват селскостопански отпадъци, хранителни отпадъци и зелени битови отпадъци по-близо до източника, като същевременно създават така необходимите възможности за заетост в регионите.

В редица държави вече има компании, които спазват принципите на кръговата икономика, затова и в бъдеще те ще продължат да бъдат насърчавани. Става въпрос за производства, свързани с отглеждането и преработката на кожи, производството на биогаз и други сектори, които използват селскостопански и хранителни отпадъци. Подчертава важните роли на интегрираното земеделие и прецизното земеделие в подкрепа на прилагането на кръгова икономика и постигане на устойчиво земеделско производство.

Кръговата икономика би могла да създаде за малките и средните фермери условия, така че те да преминат към по-приобщаваща, устойчива, екологична и климатична верига за доставка на храни. Настоятелно призовава да се обърне внимание на запазването на водните ресурси в природни условия – примерно чрез опазването на съществуващите езера или пък биологично - с отглеждането на култури с по-голяма коренова система.

При кръговата икономика имаме икономично използване на енергийни ресурси (гориво, топлинна ефективност на сградите), вода (спестяващи вода напоителни системи, оползотворяване и рециклиране на вода, съхранение на вода в земята) и храна за животни (тъй като суровините използвани в концентрирана храна за животни често идват от далеч); замяната на невъзобновяеми химически суровини (торове, синтетични пестициди) с органични продукти с биологични източници, получени от естествени процеси (биоторове, биостимуланти и биоконтроли); развитието на икономика на сътрудничество, позволяващо по-ефективно използване на оборудването и съоръженията и предотвратяване на прекомерното оборудване, често свързано с управление на инвестиции, основано на данъчно планиране, и по-голямо сътрудничество между заинтересованите страни на място, подкрепено от колективни и споделени ангажименти.

Подчертава се и ролята на биоенергията, получена от горски остатъци като устойчив ресурс за екологосъобразно енергийно снабдяване и заместител на изкопаемите горива. В тази връзка се върви към поетапното премахване на изкопаемите горива от енергийната система през 2040 г . с цел намаляването на емисиите на въглероден двуокис.

В плана се посочва, че принципите на кръговата икономика предполагат по-добър надзор върху суровините, развитие на икономика на сътрудничество, позволяваща по-ефективно използване на оборудването и съоръженията, насърчаване на модела на кооперациите и повече синергии между заинтересованите страни на място, подкрепени от споделени ангажименти.

В тази връзка е важна ролята на клъстер 6 на програмата „Хоризонт Европа” Horizon Europe за усъвършенстване на знанията, изграждане на капацитет, както и за разработване и демонстриране на иновативни решения, които ще ускорят прехода към кръгова икономика и по този начин ще създадат привлекателни работни места в селските общности, ще подобрят създаването на стойност и конкурентоспособността, се посочва в документа.

Европарламентът призовава Европейската комисия да засили стимулите за приемане на иновативни инструменти и технологии и да ги направи достъпни за всички фермери и животновъди, независимо от типа и размера на техните ферми, техните земеделски практики и произход.

Всички иновации в областта на кръговата икономика следва да бъдат обхванати от законодателството на ЕС и да бъдат в съответствие с принципите на Зелената сделка и не трябва да вредят на околната среда, биологичното разнообразие или здравето в съответствие с принципа на предпазливостта, гласят предложенията на евродепутатите по новия план за кръговата икономика.

Готви се нов план за кръгова икономика, тясно обвързан със земеделието
12489
 

Последни материали
Виж
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Свързани материали
Виж
Министерството на иновациите и растежа
Близо 900 фирми са кандидатствали с проекти за кръгова икономика
Кандидатите могат да си партнират
До 3 октомври се приемат проекти за кръгова икономика по плана за възстановяване
Отворено писмо до 49-то Народно събрание
Екокоалиция настоява за нови комисии в парламента
На 10 ноември, организиран от НССЗ
Онлайн семинар ще представи гръцкия опит за кръговата икономика в земеделието
Предстоящо
На 8 и 9 декември очаквайте семинар за кръговата икономика при храните!
Според европейския регламент
Кои инвестиции ще се определят като екологични и устойчиви?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини