Начало » Новини » Страната
05.10.2023 г.

Близо 900 фирми са кандидатствали с проекти за кръгова икономика

Министерството на иновациите и растежа
Близо 900 фирми са кандидатствали с проекти за кръгова икономика

sinor.bg

Близо 900 малки, средни, микропредприятия и големи предприятия от преработващата промишленост кандидатстваха по мярката от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) за подкрепа на прехода към кръгова икономика. Крайният срок за подаване на документите изтече на 3 октомври, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа.

Поисканата подкрепа за създаване на екологични производства е общо над 345 млн. лв. Това е почти двойно повече от бюджета на процедурата, който е 180 млн. лв.

Минималният размер на безвъзмездната помощ, която можеха да заявят, е 70 000 лв., а максималният е диференциран спрямо големината на дружествата. Ако са микро-, подкрепата за тях е до 350 000 лв., малки - 550 000 лв., средни – 750 000 лв., а големите – до 1 млн. лв. Съфинансирането е от 25% до 50%, в зависимост от категорията на фирмата и мястото на изпълнение на проекта.

Одобрените дружества ще могат да купуват машини, съоръжения, оборудване или софтуер, с които да ограничат негативните последствия от дейността си върху околната среда. Оценката на проектните предложения се очаква да приключи до края на годината.

По процедурата се подкрепят инвестиции за намаляване на отпадъците и  използването на пластмасови изделия, за въвеждане на алтернативни суровини, включително с биологичен произход, за подобряване на стандартите за екологосъобразност и др.

Близо 900 фирми са кандидатствали с проекти за кръгова икономика
6443
 

Последни материали
Виж
С бюджет от 5 млн. евро МЗХ ще отвори прием по мярката за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия
Ечемикът е над 1,05 милиона тона
Над 5,77 милиона тона е реколтата от пшеница досега, прибрани са 78% от площите
Липсата на пазар свива сектора
Николай Гайдов: Пчелите и пчеларите сме в будна кома
Обсъждане на промени в Закона за еврото
Факири да са, търговците не биха могли от 8 август да изписват цените в евро и лева
Няма ги обаче високите цени от последните години, не достига и качествено семе
Фермерите в Полша продължиха да разширяват засетите площи с картофи
Повечето от дейностите са с естетическа цел
Министерството на земеделието ще ремонтира дома си за 200 хил. лв.
Свързани материали
Виж
Кандидатите могат да си партнират
До 3 октомври се приемат проекти за кръгова икономика по плана за възстановяване
Отворено писмо до 49-то Народно събрание
Екокоалиция настоява за нови комисии в парламента
На 10 ноември, организиран от НССЗ
Онлайн семинар ще представи гръцкия опит за кръговата икономика в земеделието
Предстоящо
На 8 и 9 декември очаквайте семинар за кръговата икономика при храните!
Според европейския регламент
Кои инвестиции ще се определят като екологични и устойчиви?
Оперативна група от Чехия и Нидерландия
Кръговата икономика в градинарството - опитът в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини