Начало » Новини » Страната
11.09.2020 г.

Калият – един от „голямата троица”

Първа част
Калият – един от „голямата троица”

sinor

След прибирането на житните култури, слънчогледа и останалите култури започва подготовката на площите за отглеждането на следващите видове. Част от тази подготовка включва торенето, чиято цел е да бъдат възстановени хранителните вещества, заемали площите. Нормалното развитие на растенията, от които стопаните очакват високи и качествени добиви, изисква наличието на редица елементи, които специалистите определят като макро- и микроелементи.

Макроелементите са азот (N), фосфор (P) и калий (K). Към микроелементите пък спадат борът (В), желязото (Fe), магнезият (Mg), манганът (Mn), сярата (S), медта (Cu) и др. В този ред трябва да бъде отбелязано значението на калия за регулирането на водния режим и ензимната активност, както и за устойчивостта на растенията към неблагоприятни фициологични условия и болести.

Корените на растенията, които са осигурени с калий, поемат по-добре почвената вода. Калият регулира отварянето и затварянето на лисните устица по начин, намаляващ изпаряването на водата от растителните тъкани. Наторените с калий растения понасят по-лесно периодите на засушаване и след паднали валежи или навременно напояване се възстановяват бързо. Това може да бъде обяснено с нормализирането на клетъчното налягане, наричано тургор. При нормален тургор растенията имат свеж вид и се отличават на фона на повяхналите.

Калият засилва фотосинтезата и съответно оттичането на образуваните в този процес вещества (асимилати). За тяхното образуване растенията имат потребност от енергия, която идва от аденозин трифосфата (АТФ), чието образуване е благоприятствано от калия.

При добър запас от от асимилати в клетъчния сок енговата точка на зазмръзване става по-ниска и съответно растенията са по-студоустойчиви. Калият влияе положително върху здравината на клетъчните стени. Така той пречи на причинителите на болести да проникват в растителните тъкани и органи. Нещо повече – наблюдавано е по-слабо нападение от листни въшки там, където културите са осигурени с калий.

Какво трябва да знаем за калиевите торове

Най-разпространени са торовете,съдържащи калиев хлорид. За отбелязване е, че немалко ктултурни растения като краставици, чушки, салати, лук, нискостъблен фасул, бакла, дини, пъпеши и др. не понасят хлора. Това важи и за овощните ягоди, малини и къпини, френско грозде, череша и др. От техническите култури непонасящ хлора е тютюнът.

Хлоролюбиви култури са захарното цвекло, крючното цвекло и целината. С поносимост към хлора се отличават зърнените житни, царевицата, рапицата, главестото зеле (бяло и цветно), салатното цвекло и др. При някои условия към тази група спадат картофите, слънчогледа, семковите овощни и др.

Съветите на доц. Киряков: При семената питайте за кълняемата енергия и поне 10% от засятата пшеница да е селектирана в България

Калиевото торене трябва да става по съвет на специалист след направен почвен анализ. Възможно е вместо да бъде препоръчан тор на база калиев сулфат*.

* Източник за този материал е Калият – хранителен елемент за добив и качество, Международен калиев институт в Базел – Швейцария, 1995 г.

(Очаквайте втора част)

Доц. д-р Антоний Стоев, ИПАЗР „Никола Пушкаров“ - София

Калият – един от „голямата троица”
12020
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Обогатяването на почвата с дървесна пепел през есента е много полезно
Съвети за градинря
Особености при използването на калиеви торове за доматите
За нормално развитие на културите
При подхранването на краставиците с фосфор и калий е важно да знаем...
Още практика
Действието на минералните торове зависи и от почвата
Практично
Компостът е един от най-добрите органични торове
Полезни съвети
Правила за есенно подхранване на овощните култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини