И в Добруджа, и в останалите райони от Югоизточна България, пострадали от сушата това лято, фермерите масово отказват да сеят рапица. „След като в продължение на месеци в Добричко не капна и капка дъжд, би било пълно самоубийство да подготвяме почвата за тази маслодайна култура”, коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.
Той припомни, че още от миналата година повечето колеги силно са намалили площите с рапица, тъй като есенното безводие унищожава посевите още в ранния им стадий на развитие. Ако в предишни години само в Добруджа са засявани по около 220 хиляди декара с маслодайната култура, то през есента на 2019 г. площите са сведени до 30 хил. дка, посочи още Костадинов.
По отношение на пшеницата земеделците смятат да започнат масовата сеитба през октомври, тъй като ранното полагане на семената в почвата при вероятен дъжд и последващо засушаване би могло да предизвика болести.
Костадинов за рентите и доходите на фермерите през 2020 г.
И в Хасковско фермерите ще се откажат от сеитбата на рапица, ако до седмица не падне дъжд с икономическо значение, посочи за Синор.бг, производителят от Лесово Борислав Петков. Лично той е подготвил площи за безорно земеделие (така наречената no till технология), но огромните пожари в региона са унищожили подготвяната от него в продължение на пет години нива за рапица, в резултат на което земеделецът ще понесе огромни загуби.
Очевидно, че през следващата година основните есенни култури, на които стопаните ще разчитат, ще бъдат от пшеница и ечемик. Полета с рапица вероятно ще бъдат засети единствено в Западна и Северозападна България.