Начало » Пазари » Зърно
24.08.2020 г.

Ефектът от субсидирането е площите с пшеница да намаляват, а тези с пасища – да растат

Тревожните данни на статистиката
Ефектът от субсидирането е площите с пшеница да намаляват, а тези с пасища – да растат

sinor

В година като 2020-а, когато фермерите отчитат небивал спад в производството на всички селскостопански култури, е странно защо администрацията с бодрячески апломб продължава да набива на обществеността рефрена как въпреки слабата реколта България можела да изнесе около 3 милиона тона хлебно зърно. Да, това би ни позволило да се задържим на световните пазари, но по отношение на всички останали култури заради сушата и слабата реколта балансът ще бъде на минус. И когато през следващата година теглим чертата на износа и вноса от всички зърнени и маслодайни култури, загубата за икономиката ще бъде страховита. Защото приходите от експорта съвсем няма да покриват разходите, необходими за внос на суровини – особено на слънчоглед за родните маслобойни.

Причината е в спецификата на земеделското подпомагане, при което въпреки субсидиите производството на зърнени и маслодайни култури през последните три години упорито намалява. И това отдавна се видя от земеделските производители, които отдавна сигнализират, че въпреки европейското финансиране площите с пшеница, ечемик и други култури застрашително се свива. В същото време благодарение на парите за ливади и пасища площите там прогресивно растат, но забележете - проверките там не вървят върху 100% от заявеното, както стана по обвързаната подкрепа, затова и никой не знае срещу каква поддръжка на площите се изплаща европейското подпомагане.

На въпрос на Синор.бг до фонд „Земеделие” какви проверки са правени за косенето на ливадите и пасищата в забранителния период преди 15 юни, от ведомството ни отговориха, че са инспектирани само 144 парцела, без дори да упоменат размера на проверената площ. Ще припомним, че през миналата година временните ливади с бобови насаждения са обхващали над 1,1 милиона декара (117 708 хектара).

Ето и доказателствената страна за тезата ни как се променя размерът на основните площи със селскостопански култури през последните четири години, потвърдена от статистиката на министерството на земеделието. Данните от 2016 година показват, че площите с временни ливади с бобови насаждения са били 1 053 710 декара. Четири години по-късно - през 2019 г. те нарастват до 1 177 080 дка, което е с над 100 хиляди декара повече.

В същото време площите със стратегическата за страната култура, пшеницата се движат в различна прогресия, като ту намаляват, ту се увеличават. А при ечемика имаме постоянно свиване на засетите парцели.

Как намаля броят на регистрираните стопанства

Данните за последните две години при пшеницата са доста притеснителни, защото се отчита сериозно намаление. Ако през стопанската 2018 - 2019 г. са засети 12 504 780 декара, то миналата есен изораните декари, от които се чакаше реколта, са с половин милион по-малко - 12 016 780 дка.

Данните при нивите с ечемик, сравнени между 2016 и 2019 година, показват постоянна тенденция на спад. Ако преди 4 години стопаните са сеели по 1 682 440 дка, то през миналата година са намалели на 1 122 640 дка.

Намаление се отчита и при слънчогледа. Ако през 2016 година засетите площи са били 8 878 450 дка, то през миналата година вече са 7 896 040 дка. Вярно, че този спад се дължи на конюнктурата на световните пазари, където цените на тази култура се понижиха. Това обаче не би трябвало да се отрази сериозно върху въпрешното производство, тъй като новопостроените рафинерии в страната се нуждаят от суровина.

Засега единствено царевицата се оказва онази котва, на която се държи зърненият баланс, тъй като повишеното търсене на световните пазари задържа и сравнително добри цени за тази култура. Ако през 2016 година по българските полета са били садени 4 687 620 дка с царевица, то през 2019 г. увеличението е наистина стряскащо – 6 415 550 дка. Тази пролет има лек спад, като засетите площи с тази пролетна култура са били 5 619 720 дка.

Ефектът от субсидирането е площите с пшеница да намаляват, а тези с пасища – да растат
29294
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напояваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Форум по време на АГРА
Фермери ще разчитат на експерти от НССЗ за очертаването в Кампания 2025 г.
Благодарение основно на рапицата с разширение от 36,8 на сто
Есенната сеитба в Сърбия обхвана 8,5 на сто повече площи
В очакване на по-силно търсене на зърнената култура за износ
Фермерите в САЩ разшириха площите с есенна пшеница
Проблем обаче отново се очертава с недостига на посевния материал
Производителите на картофи в Испания са склонни да разширят площите
Въпреки това остават под средния показател за последните 5 години
Площите с есенна пшеница във Франция се разширяват рязко
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини