Начало » Новини » Света
09.08.2020 г.

Юли се превърна в поредния рекорден горещ месец

Климатични промени
Юли се превърна в поредния рекорден горещ месец

През юли в Северното полукълбо Земята отново е изключително топло както беше и през юни обобщават от Руската метеорологична служба. На северноамериканския континент големи аномалии на средните месечни температури на въздуха са се образували в източните Съединени щати и Канада (+ 4 ° и повече), както и в югозападната част на САЩ, Аляска и Мексико (аномалии от + 2 ° и повече). В Канада юли е вторият най-горещ в метеорологичната история на страната. В САЩ средната юлска температура затваря първите три от най-високите стойности. Температурите са забележимо по-високи от нормалните в Северозападна Африка, Близкия Изток, Монголия и Северен Китай, както и на югозападния европейски континент в Испания и Южна Франция.

Много мощна топла вълна се разпространи в целия Арктически регион. В канадския сектор на Арктика средната месечна температура е по-висока от нормалната с 4-6 ° или повече, а в руския сектор - с 2-4 ° или повече. Средната температура на въздуха в Арктика повтори рекорда през 2016 г. Свалбард има абсолютна максимална температура в цялата история на метеорологичните наблюдения. Средната температура на повърхностните води в някои райони на Баренцово и Карашко море надвишава месечната норма с 4-5 ° и повече. Съобщава се, че зоната, покрита с лед през юли, е достигнала абсолютен минимум в историята на метеорологичните наблюдения в Арктика, а Северният морски път е напълно без лед.

Въпреки че през изминалия месец средната температура на въздуха в Русия не се превишава рекорни стойности, в някои региони тя значително надвишава нормата. Това на първо място важи за северните и южните райони на европейската територия, Волжския регион, Урал, Трансбайкалия, на север от Якутия и Магаданска област. В същото време има области, където средната температура е била под нормалната. Това са централните и северните райони на Източен Сибир, северен Сахалин и Ленинградска област. 

Дъждовете през юли са обилни в Източен Сибир, северните и южните райони на европейската територия на страната. На някои места нормите за валежи са надвишени от 2 или повече пъти. В Москва, на фона на нормалната температура на въздуха, изминалият юли стана третият най-влажен в историята на метеорологичните наблюдения. Още повече юлски валежи в столицата имаше само през 1965 и 2008 година. През последните седем месеца на 2020 г. количеството на валежите е било 657 мм, или 95% от годишната норма.

Юли се превърна в поредния рекорден горещ месец
9917
 

Последни материали
Виж
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Свързани материали
Виж
Лошо време спря полските дейности за седмица, но увеличи запасите от влага
Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение
2024 г. беше най-топлата година, регистрирана за Европа
Европа е най-бързо затоплящият се континент, пострадаха 413 000 души през 2024
Лятно часово време
Местим стрелките с час напред в неделя
Предупреждение за силен вятър за днес
Тази зима е най-студената за последните шест години
Сахарският прах и влиянието му върху почвата и растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини