Начало » Новини » Света

Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение

Лошо време спря полските дейности за седмица, но увеличи запасите от влага
Синор.БГ / 20.04.2025 г.
Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение

Към 17 февруари с пролетни зърнени и бобови култури в Украйна са засети 1,247 млн. хектара, или 22% от прогнозираните 5,681 млн. хектара, съобщиха от пресслужбата на министерството на селскостопанската политика и храните на страната. За сравнение – към 18 април 2024 г. с пролетни култури в Украйна бяха засети 2,053 млн. хектара – 36,7% от планираните 6,601 млн. хектара.

С пролетна пшеница през тази година вече са засети 169 400 пектара, или 74% от планираните площи, докато при пролетния ечемик този дял достига 85%, или 656 200 хектара. При граха и овеса вече са засети 87% от прогнозираните площи – съответно 189 400 и 139 500 хектара. Сеитба на царевица е извършена на 69 500 хектара, или 2% от плана, а на просо – на 1300 хектара (1,6% от прогнозираните площи). С останалите зърнени и бобови култури са засети 21 900 хектара, или 20% от прогнозираните площи.

Продължава сеитбата и на маслодайните култури. Със слънчоглед вече са засети 244 хил. хектара, или 5% от прогнозираните 5,063 млн. хектара, а със соя – 16 100 хектара, или 0,7% от планираните 2,411 млн. хектара.

Продължава сеитбата на захарното цвекло, от което към 17 април в Украйна са засети 142 60 0хектара, или 56% от планираните площи.

Наскоро първият заместник-министър на селскостопанската политика и храните на Украйна Тарас Въйсоцкий обяви, че студеното и влажно време на практика е спряло сеитбата в страната за седмица. Изоставането от миналогодишния график към онзи момент бе само 200 хил. хектара и според Въйсоцкий не е критично при положение, че е планирана сеитбата на над 13 млн. хектара. Тогава той изтъкна, че студът не се е отразил на зърнените култури, засети през есента, тъй като повечето от тях все още не са подновили вегетацията си, а това означава, че няма риск за производството на брашно, хляб и фуражи в страната. Анализатори на местния пазар дори откриха положителен ефект от лошото време заради нарасналите запаси от влага в почвата след доста сухата зима.

Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение
6073
 

Последни материали
Виж
Седмицата на гората
Андрей Гюров:Всяко незаконно отсечено дърво оставя дупка в доверието към държавата
МОСВ
Язовирите са почти пълни - ето кои преливат преди поредните дъждове
Традиция с дълбок корен
Япония празнува плодородието с ... фалоси
Интервю с Васил Николов, собственик на мандра Земенея
Към хотелиерите: Купувайте фермерските сирена на „Земенея“ или „Кулови“ вместо палмови ментета!
След преговори със Зеленски
Египет обеща да не купува руско зърно, прибрано от окупирани ниви на Украйна
ЮЦР осигури 41% от реколтата
Катастрофата при плодовете през 2025 г. бе спасена от Южна България
Свързани материали
Виж
След преговори със Зеленски
Египет обеща да не купува руско зърно, прибрано от окупирани ниви на Украйна
С рекордни месечни количества за Йордания и сезонен връх за Турция
Украйна вдигна почти двойно износа на сълночгледово масло за Близкия изток
Цените на продукта на международните пазари обаче увеличават приходите
В Украйна чакат спад на производството и износа на слънчогледово масло
Преработката на рапица и соя вече се конкурира с доставките за чужбина
Украйна вдигна близо тройно приходите от износа на рапично масло
Реколтата 2026/27 г. ще е доста по-голяма
С близо 20% по-малко слънчоглед в Украйна през 2025/26 г.
Подпомагането е основно за дребните фермери и безопасността на храните
ЕС подкрепя реформите в селското стопанство в Украйна с 12 милиона евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини