Въздействието на пандемията от коронавирус върху веригите за доставки на свинско месо в световен мащаб изглежда ще е дълготрайно, като производството му ще намалее с 8% през тази година, обявиха от специализираната в отпускане на кредити за фермерите холандска финансова институция Rabobank, цитирани от електронното изадние EuroMeatNews. Банката е влошила прогнозата си спрямо досега предвиждания спад от 5%.
Експертите на финансовата институция очакват най-силно свиване на производството на свинско в Китай (със 17%), Филипините (9%) и Виетнам (8%), като и трите страни страдат тежко от разпространението на африканската чума по свинете. Други големи държави-производителки пък усещат сериозно въздействието на коронавируса върху производството и потреблението, като спадът в Бразилия се оценява на 1,5%, а в Европейския съюз – на едва 0,5%. Единствено за САЩ Rabobank прогнозират ръст от 1,3%.
„Предизвикателството в производството, преработката, маркетинга и потреблението са в състояние да преформатират бранша, като очакванията са за сериозни промени в достъпа до работна ръка, разширяване на автоматизираните процеси, продуктовия микс и каналите за дистрибуция през следващите няколко години”, се посочва в доклада на финансовата институция.
Оттам припомнят, че новото огнище на коронавируса в китайската столица Пекин през юни накара страната да ограничи вноса на свинско от някои преработващи предприятия и да проверява по-усърдно внасяните хранителни продукти. От Rabobank не пропускат да отбележат и резкия ръст на цените в Китай, отразяващ намалялото предлагане на свине за клане. „Очаква се цените да се задържат високи на фона на забавянето на ръста при вноса и увеличаването на огнищата от АЧС заради проливните дъждове и наводненията”, обявиха от банката, като добавят, че възстановяването на потреблението също ще допринесе за повишаването на цените на свинското.