Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
25.07.2020 г.

Можем да се справим с върховото гниене при доматите

Полезни съвети
Можем да се справим с върховото гниене при доматите

Върховото гниене при доматите е заболяване, което поврежда върховете на плодовете. Те потъмняват, петната отначало са малки, но постепенно се разрастват, хлътват, като могат да обхванат голяма част от плодовете и те престават да растат. Болните домати не са подходящи за консумация, те узряват преждевременно и се променят вкусовите им качества. В сухо и горещо време плодовете остават твърди, а при висока влажност омекват и изгниват. Характерно е за домати, пипер и патладжан.

Особености на върховото гниене

Върховото гниене на доматите е физиологично заболяване, което може да се появи на различни етапи от развитието им. Започва още с  формирането им, но по-често при достигане на 30-50% от оптималния размер.

Заболяването не се разпространява от растение на растение и от плод на плод. Наскоро учените установиха, че върху поразените тъкани се заселват вторични патогени, най-често бактерии, предизвикващи мокро гниене на тъканите. Те могат да се разселват и да заразяват. При определени условия може да се появи и вътрешно върхово гниене, невидимо от външната страна на доматите, но  образуващо във вътрешността им участъци с увредена черна тъкан.

Освен бактерии, върху заразените места може да има и сапрофитни гъбички, причиняващи фитофтора, алтернария и др. Дълго време се е считало, че те са причина за заболяването.

Има съществени различия по отношение чувствителността на отделните сортове и хибриди към върховото гниене. Най-силно възприемчиви са хибридите, чиито домати имат удължена форма (сливовидна или форма на чушка), което е свързано с по-дългия път на преместване на калциевите йони по проводящите тъкани – от дръжката до върха на плода. По същата причина по-често се разболяват и едроплодните сортове и хибриди. Към тази група спадат и розовоплодните домати, които имат тънка, фина кожица.

Причини за появата на върхово гниене

Най-честите причини за поява на болестта са:

1. Излишък или недостиг на хранителни вещества – има големи количества азот, но не достигат фосфор и калий. Най-силно влияние оказва недостигът или слабото усвояване на калций и се проявява още с формирането на плодовете, а по-късно се задълбочава при наличието на други благоприятни фактори. При силни колебания на влажността на въздуха калцият става слабо достъпен.

2. Повишена киселинност на почвата.

3. Повишена засоленост на почвата, което се случв на леки, предимно песъчливи почви, и недостатъчно поливане в горещо време. Тези почви обичайно съдържат и малки количества калций.

4. Почвата не изсъхва между поливанията или се полива често, но с малки количества. Рядкото и обилно поливане на глинести и глинесто-песъчливи почви предпазва от върхово гниене.

5. Увреждане на кореновата система, което може да настъпи по различни причини (обработване, болести, вредители и др), но препятства усвояването на хранителни вещества и влага от почвата и се появява недостиг.

6. Стресови ситуации – поливане с много студена вода в горещо време или резки промени на метеорологичните условия, при което корените временно губят способността си да абсорбират хранителни вещества и влага.

Борба с върховото гниене

Борбата с върховото гниене протича в няколко направления:

– баланс на хранителните вещества, комплексно подхранване и достъпност на калция;

– правилно поливане, съобразено с почвените особености, температурните условия и стадия на развитие – преполиването в началото на вегетацията е вредно за растенията;

– оптимално количество листа – отделянето на долните листа не се отразява негативно на фотосинтезата, но не трябва да се забравя, че оптималното количество е 15-16 броя, а в летните горещи дни се увеличава до 20-22 броя.

Ако количеството на заболелите плодове е до 5 броя – те трябва да се отстранят, но при по-голям брой заразени домати на една китка се оставят, защото в противен случай се нарушава плодовото натоварване на растението и заразените домати ще се увеличат.

За ограничаване на болестта растенията се обработват листно с един от следните разтвори:

– 30 г. калциев хлорид на 10 л. вода;

– 5 г. калциева селитра на 1 л. вода;

– 5 супени лъжици суперфосфат се разтварят в 1 л. гореща вода – 100 г. от този разтвор се добавя към 10 л. вода и 20 г. азотен тор.

Народно средство за справяне с върховото гниене е използването на пепел – по 2 шепи на всяко растение и следващо поливане, или предварително приготвен разтвор.

Можем да се справим с върховото гниене при доматите
345805
 

Последни материали
Виж
ДФЗ изплати парите на 319 фермера за щети от природни бедствия
Йордания пак отмени и пренасрочи търгове за хлебна пшеница и фуражен ечемик
Алжир закупи на търг над половин милион тона хлебна пшеница
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 11-17 октомври 2024 година
Времето ще благоприятства брането на овошките и късното винено грозде
Подхранването на предзимния лук е много важно за успеха
Европейска прокуратура
Обвинение в измама с евросредства по рибарската програма към бивш кмет и бивш областен управител на Варна
Отчет към юли 2024 г.
България се проваля в изпълнението на Стратегическия план за земеделие
Свързани материали
Виж
Домати, мариновани с босилек
Продукцията е върната на собственика, тече досъдебно производство
Разкриха кражба на 230 кила домати от зеленчукова градина в Кюстендилско
Някои хитринки
Нека дадем ускорение на узряването на доматите
Люта саламурена туршия
Полезни съвети
Причини за неравномерното узряване на доматите
Астуалната статистика показва огромен ръст и при дините
С над 72 процента повече домати и дини са прибрани това лято, спрямо през 2023 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини