Честите превалявания създават благоприятни условия и риск от възникване на сериозни заболявания при доматите. Повишената влажност и бързата промяна в температурите са основни фактори за поява на болести като фитофтороза (картофена мана) и алтернария (кафяви листни петна). Възбудители на тези заболявания са гъбички.
Затова е важна и профилактиката. Необходимо е растенията да се обработват, като се обогатява почвата, следи се за здравето им и се повишава имунитета. Само по този начин болестите могат да се държат на разстояние.
1. Хумати – калиеви или натриеви соли, които се получават от концентрирани хуминови киселини. В природата хумусът се образува като резултат от разлагане на органични вещества, а под въздействието на водата, кислорода и микроорганизмите от него се получават хуматите. Те се използват за листно и кореново торене, както и при капково напояване.
Хуматите имат многостранен ефект върху растенията, но в случая е по-важно влиянието върху повишаване на имунитета на доматите към болести и способността им по-бързо да се адаптират към изменящата се околна среда.
Хуматите са съвместими с всички препарати за растителна защита и нямат карантинен период.
При листно подхранване е важно да не се превишават дозите от 0,1-0,2% или 10-20 г/дка в интервал от 18-20 дни (до 4 пъти през вегетацията). Препоръчва се да се повишава концентрацията постепенно, защото при използване на по-високи концентрации е възможно да се получи листен пригор.
Може да се използва и Хумустим, съдържащ калиеви хумати и хуминови киселини. Той е високоефективен при справяне със стресови фактори, възникващи при неблагоприятни за растенията климатични условия, както и при атакуване от фитопатогени.
2. Фитоспорин М – естествен биофунгицид, който осигурява висока степен на защита на доматите от гъбични заболявания. Използва се разтвор – 3-5 г на 10 л вода (добре е да се използва отстояла вода). Препаратът съдържа живи бактерии, които след попадане в почвата атакуват фитопатогените. За активиране на бактериите е необходимо разтворът да престои 2-3 часа. Не е възможно да се комбинира с агенти, предизвикващи алкална реакция.
Фитоспоринът се използва през 7-14 дни. Желателно е да се пръска вечер при сухо и спокойно време. След дъжд е необходимо да се пръска отново (след 2-3 часа), защото се отмива.
3. Фунгициди – в зависимост от условията се използват различни препарати:
– при сухо време се използват контактни фунгициди, които имат предпазно действие;
– при влажно време и поява на заболяване се използват фунгициди с контактно действие.
С предпазна цел е подходящо използването на Шампион, Дитан ВДГ, Купроцин М. Важно е да се знае, че медните препарати забавят узряването на първите плодове.
При регистрирана поява на алтернария или фитофтора се използват системни препарати за стопиране на болестта. Такива са Скор, Куадрис и Ридомил Голд, които се използват според указанието на опаковката.
Превантивните мерки са много важни при тези сериозни заболявания, както и обработването в началните стадии. Пръскането на по-късен етап не дава положителни резултати и е възможна загуба на реколтата.