Подходящи за подхранване на зеленчуците през вегетацията са лесно разтворими торове - амониеви, фосфорни, калиеви. Добри резултати се получават и когато се използват органични торове - торна течност, оборски тор, птичи тор, разредени с вода. При работа растенията не бива да се мокрят с торния разтвор. Когато се полива с лейка или се дъждува, растенията да се промиват с чиста вода, иначе може да изгорят.
Но може да се внасят торовете направо под стръковете, без да се разтварят предварително във вода. Това обаче е подходящо, когато се полива редовно или в райони с достатъчни валежи.
Най-добре е да се работи привечер при влажна почва или след дъжд. В сухо време преди подхранването растенията предварително се поливат.
Най-широко употребяван е богатият на азот амониев нитрат, известен като амониева селитра.
Говеждият тор се разрежда с 5 части вода, конският, овчият и козият - със 7-8, а птичият - с 10-12 обемни части. Може да използвате кофа за мярка. Птичият тор предварително се размесва с равни части вода, оставя се да престои два-три дни, като периодично се разбърква, и след като се утаят твърдите съставки, течността се отделя и разрежда с вода.
Но зеленчуковите растения имат способността да се хранят и чрез листата. За тази цел може да се използват български разтворими торове от червен калифорнийски червей.
Не прекалявайте с торенето - създава проблеми!
При по-големи площи в началото на годината може да се изкопае малък басейн. В него да се поставя пресният тор и минаващата през него вода после ще го разнася по браздите. В по-малките градини може да се използват бидони, варели и други съдове. Подготвеният разтвор се излива край растенията с лейка без решетка.
каре
Има ефект:
- 20-ина дни след разсаждането на доматите, щом се появат първите червени плодове от първото съцветие и около две седмици след това.
- Също 20 дни след разсаждането на патладжана, след като се образува първият завръз. 15 дни по-късно и в началото на август.
- При образуване на 3-4 листа на краставиците и когато се появат първите плодове.