Начало » Важно за фермера » Гори и екология
14.06.2020 г.

Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет

Бързият растеж на растенията с активно поемане на въглерод са основни признаци
Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет

С помощта на климатични модели учени са изяснили защо след умерено влажна зима и топла пролет обикновено настъпва суша през лятото, става ясно от резултати от изследване, публикувани в списание Science Advances.

През лятото на 2018 г. страните в Централна и Северна Европа бяха поразени от суша, предизвикана от изключително горещото лято, дошло след рано настъпила пролет с голям брой топли и слънчеви дни. Подобна картина е наблюдавана и през 2003 и 2010 г.

Оказва се обаче, че сушата не винаги е свързана пряко с високи летни температури и недостиг на валежи. Анализирайки климатичните данни за периода 1979-2018 г., авторите на изследването, извършено благодарение на финансиране по програмата на Европейския съюз „Хоризонт 2020” и средства по програма на министерството на енергетиката на САЩ, са установили закономерност – лятната суша е свързана с повишаване на слънчевата радиация през пролетно-летния период, както и с рязък преход от влажна зима към сухо лято през кратка и топла пролет.

Учените обобщили и резултатите от 11 световни компютърни модела за растителността, разработени от европейски и американски учени, и определили редица биологични признаци, по които още през пролетта може да се предскаже, че лятото ще бъде горещо и сухо. Най-вече това е бързият растеж на растенията, до който се стига, когато умерената влажна зима се сменя с много топла пролет. Тогава водата се изпарява бързо от почвата и се поема от корените на растенията, което води до изсушаване на горния почвен слой. Особено силно се проявява тази тенденция, когато през зимата не е навалял достатъчно сняг. Другият важен фактор е активното поглъщане на въглероден двуокис от растенията. При ускорен растеж листата на дърветата натрупват големи количества въглерод през пролетта, а обработваемите земи и посевите същевременно чувстват недостига му. Дърветата са по-добре приспособени към устойчивост на суша, тъй като корените им дават възможност да достигнат по-дълбоки източници на влага, до които селскостопанските култури и тревите нямат достъп.

С помощта на компютърното моделиране учените показват как действат двата фактора. През лятото на 2018 г. например, когато бе горещо в цяла Европа, сушата бе по-силна в централните и северните части на континента, където през пролетта се забелязваше повишено поглъщане на въглерод от растенията, докато в Източна Европа, където поемането на въглерод бе по-слабо, тя не бе толкова изразена.

Общият ефект от прогресивното съхнене на почвата и засиленото поемане на въглерод се вижда добре у растенията. Ако се наблюдава скоростта на растежа им през пролетта, учените смятат, че може да се предскажат достатъчно точно рисковете за настъпване на суша през лятото.

Жегите, недостигът на влага и липсата на необходимия въглерод за растежа води до слаба реколта. При възникването на пожари, които са чести спътници на сушата, се добавя и прякото топлинно въздействие. През 2018 г. част от държавите-членки на ЕС претърпяха сериозни икономически щети заради сушата. Така например компенсациите за фермерите от държавата достигнаха 116 млн. евро в Швеция, а в Германия – 340 млн. евро.

Авторите на изследването смятат, че по-доброто разбиране на механизмите за възникване на екстремни климатични явления ще помогне за предотвратяването на катастрофалните последици от тях, особено в условията на затопляне в световен мащаб, което ще води до все по-честата им поява.

Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет
12315
 

Последни материали
Виж
Зам.-министър Янчев: Стопаните подават активно заявления по интервенцията за управление на риска
Значителна част от средствата за храмовете по ПРСР 2014-2020 г. остава да бъдат разплатени
72,5 млн. евро по Стратегическия план може да инвестира Българската православна църква в реставрация на храмове
Промени в постановлението за тарифите, събирани от ИАРА
Драстично поскъпват риболовните билети от 2025 г.
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Информационна кампания
В Търговищко са възстановени два тръбопровода за напояване
Както в количествено, така и в стойностно изражение
Износът на лешници от Грузия нарасна от началото на сезона
Свързани материали
Виж
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Няма недостиг на вода в България, според Евростат
Бавното разминиране на нивите е вторият наболял проблем
Пролетната сеитба в Украйна започна в обстановка на суша
За 4 месеца валежите са с 28,4 на сто под дългогодишните средни стойности
Сушата в Турция заплашва зърнената реколта
Румъния отпуска по 97 лева безвъзмездна помощ на овца/коза за сушата
Испания изплати първите 49,6 милиона евро на земеделски стопани и животновъди, засегнати от сушата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини