Начало » Новини » Страната
22.05.2020 г.

Проверки за измрялата риба във Варненското езеро

Басейнова дирекция – Варна и ИАРА с втора проверка
Проверки за измрялата риба във Варненското езеро

sinor

На 21 май експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“ във Варна (БДЧР), Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Регионалната лаборатория към ИАОС – Варна са извършили проверка по сигнала за умряла риба във Варненското езеро. Ще припомним, че преди десет дни в участък от крайбрежието му – на около 500 м  източно от „Терем – Флотски арсенал“ в посока село Константиново (срещу ТЕЦ Варна) бяха установени големи количества умряла риба (попче и гюмюш).

Взетите вчера експресни водни проби за анализ от мястото не регистрират отклонения. Но тепърва ще се правят лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК5 (биологично потребление на кислород) и амоняк, за да се установи причината за измиране на рибата.

Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени допълнително на страницата на БДЧР. Своевременно е уведомена РИОСВ – Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване.

Междувременно излязоха резултатите от анализа на водните проби, взети от акватория на Варненското езеро  и  „Морска гара – Варна“  при предишните проверки по двата сигнала от миналата седмица.

Първият сигнал беше за червено оцветяване и мъртви делфини, открити на 11 май в района на Варненско езеро „Нов канал“, непосредствено преди вливане в Черно море. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по два показателя: биологична потребност от кислород (БПК5) – 5,9 mg/l, при норма до 4 mg/l; общ фосфор – стойност 0,082 mg/l при норма до 0,06 mg/l.

Вторият сигнал е от 13 май - за мътни и замърсени води в района на „Морска гара – Варна“. Отчетените резултати показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 - при анализа е отчетена стойност 9,1 mg/l при норма до 4 mg/l. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, резултатите от анализа по БПК5 са показателни за постъпване на органични вещества във водите. Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона.

Проверки за измрялата риба във Варненското езеро
8649
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
В най-големите горещини
Течове в “Напоителни системи” отново оставиха без вода площи с пипер в Каварненско
Инспекции
Прекратените договори за наем на общински пасища във Варненско
Опасност
Започва ваксинацията срещу антракс във варненското село Млада гвардия
3608 тона е получената продукция от пролетен ечемик във Варненско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини