Принцът на Уелс Чарлз се присъедини към кампанията "Събирай за Великобритания" и призова населението на страната, останало без работа покрай разпространението на коронавируса в страната, да помогне за прибирането на реколтата през сезона, става ясно от публикация на официалната страница на кралското семейство в една от социалните мрежи. „През този нестабилен период обичайната ни рутина и начинът ни на живот като цяло се променят. Селското стопанство и секторът на храните не са изключение. Ако искаме да съберем реколтата от британски плодове и зеленчуци, ще ни трябва армия от работна ръка”, коментира принцът.
В обръщението си той се позовава на очевидния факт, че храната „не се появява от нищото” – произвеждат я фермерите. По думите му последните седмици са показали, че хранителните стоки са ценен ресурс, който не бива да се приема за даденост. И именно затова духът на масовото движение от Втората световна война „Събирай за Великобритания” се възражда отново в настоящата кампания, изтъква Чарлз.
Той припомня, че през следващите няколко месеца се очертава необходимост от хиляди работници в селското стопанство за прибирането на реколтата , което ще продължи до началото на есента. „Често слушам, че сезонните работници са трудолюбиви. Не се съмнявам, че работата ще бъде еднообразна и напрегната. Невъзможно е обаче да не бъде оценявана по достойнство, особено в пика на световната пандемия. Затова призовавам – събирай за Великобритания”, завършва принцът.
Онова, соето членът на кралското семейство изобщо не е и възнамерявал да споменава, е, че заради излизането на Великобритания от състава на Европейския съюз страната загуби прекия достъп до относително евтина и доста по-квалифицирана от обичайната работна ъка – българи и румънци на драго сърце получаваха за прибирането на реколтата доста по-добри пари на острова от онези, които щяха да вземат за същата дейност в родните си държави. Макар вече да се чувства необременявана от ограниченията на ЕС в политиката си на управление на трудовите ресурси, Великобритания не предложи достатъчно квоти за чужденци (около 10-15% от необходимите), които да заместят източноевропейците в събирането на реколтата на местните фермери, а последният опит на тяхно място да бъдат наети британци се оказа пълен провал – от няколко десетки хиляди кандидати едва 112 човека успяха да се споразумеят с работодателите за заплащането и условията на труд, като повечето изобщо не отговаряха на предварителните изисквания. Ограниченията за пътуване, наложени от разпространението на коронавируса, както и фактът, че Великобритания с първоначално лежерния си подход към пандемията се оказа сред най-засегнатите страни, пък отказва значителна част от досегашните сезонни работници да пристигнат отново, въпреки чме фермерите са склонни да ги наемат, осигурявайки транспортирането им със самолети и спазването на всички противоепидемиологични мерки, което повишава разходите им.