Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.05.2020 г.

Познавате ли лозовата краста?

Познавате ли лозовата краста?

С развитието на лозовите листа стопаните могат да забележат подутини, наподобяващи пришки, върху горната повърхност на петурата. Специалистите наричат тези подутини гали. При по-голям брой на галите или при скупчването им в определени участъци листната тъкан загрубява, променя цвета си, а петурата се деформира.

От долната страна галите изглеждат вдлъбнати и изпълнени с белезникав налеп. Това е добър белег за разпознаване на лозовата краста. Това не е болест, а повреда от ненасекомен неприятел, спадащ към т. нар. ериофидни акари. По външен вид и начин на живот той се отличава от червения овощен акар, който спадат към тетраниховите акари.

Не подценявайте акарите по овошките!

Причинителят на лозовата краста Eriophyes vitis е микроскопичен. Може да бъде разгледан при много силно увеличение. Тялото е светлобелезникаво и удължено. В предната част е скосено и там са разположени краката - две двойки. Назад тялото се стеснява. Яйцето е бяло, овално и отразява попадналата светлина.

Ларвите и възрастните се хранят, смучейки сок от долната страна на листата. При това те предизвикват прекомерно разрастване на епидермалните клетки, които се удължават като власинки. Точно те наподобяват бял налеп, където се установяват акарите. Те повреждат по-рядко отделни цветчета на ресата, които се покриват с бял налеп и не образуват зърна.

Презимуват женските акари. Укрити са в пъпките на лозата, събрани под обвивката. Възможно е да бъдат намерени и във вътрешните части на пъпката. Там през първата половина на април женските се събуждат преди видимото начало на лозовата вегетация. Започват да се хранят и да снасят яйца. По-късно акарите се разселват по листата и новите филизи. Една част от неприятелите остават в основата на филизите. Придвижването е постепенно. През вегетацията неприятелите обитават долната страна на листата, където са укрити в галите. В зависимост от метеорологичните условия и възможностите за хранене причинителят на лозовата краста развива няколко поколения годишно.

Борбата с неприятеля изисква внимателен преглед на развилите се листни петури. При забелязване на гали нападнатите листа могат да бъдат премахнати и унищожени. Употребата на акарициди е наложителна, когато са нападнати над една пета от развилите се листа. В агроаптеките могат да бъдат потърсени омит, ортус, талстар и др. препарати, употребени при строго спазване на инструкциите за ефикасност и безопасност. В специализираната литература е посочен и инсектицидът Би 58. Стопаните трябва да редуват продуктите като мярка против появата на устойчиви форми в потомството на вредителите.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”

София

Познавате ли лозовата краста?
20930
 

Последни материали
Виж
Наредба на 4 министерства
Разрешават се палатки, кемпери и каравани извън къмпингите
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Свързани материали
Виж
През 2025 г.
Пуска се втори прием на проекти по лозаро-винарската програма
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
Министерска заповед
Лозарите остават без опцията „Събиране на реколтата на зелено“
От 24 март лозарите могат да кандидатстват за държавна помощ
Покриват се до 600 лв./ха от разходите за ПРЗ
5 млн. лева задели ДФЗ за борба с вредители по лозата през 2025 г.
(продължение)
Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини