На 29 април Върховният административен съд (ВАС) се произнесе по делото за липса на екологична оценка и оценка за съвместимост на проекта за нов план за управление на НП „Пирин“. Съдебната сага, течаща вече три години, показа пълната несъстоятелност на едно решение на министерството, подписано от служебния министър Ирина Костова и защитавано в съда от директора на Националната служба за защита на природата (НСЗП), Мирослав Калугеров, съобщават от организацията.
Така планът, който даваше възможност за строителство в 66% и сечи в 48% от парка, няма да влезе в сила.
Решението на съда затвърждава практиката на ВАС от предходното дело за „Пирин“ по тълкуване на европейските природозащитни директиви, тази за стратегическата екологична оценка и директивата за хабитатите, както и по отношение режимите на националните паркове. То потвърждава за пореден път, че в МОСВ липсва разбиране на европейските директиви на фундаментално ниво. За това са показателни множеството наказателни процедури срещу държавата ни, свързани със законодателството на ЕС по околна среда.
Решението на съда и тълкуването на законите в него ще има важно значение както по отношение останалите национални паркове, така и за всички останали защитени територии, защитени зони от мрежата Натура 2000 и планове или програми, попадащи в обхвата на директивата за стратегическа екологична оценка. Както и при предишното дело за промяната в сега действащия план за Национален парк „Пирин“, в съдебната зала лично директорът на НСЗП Калугеров е убеждавал върховните съдии в неверни постановки за три български закона, целящи защита на природата, се посочва в позицията на „За да остане природа в България”.
Те се протиповоставят и на внесения от него в Народното събрание законопроект за изменение на Закона за биологичното разнообразие, който „показва същото основно неразбиране и непознаване на европейските природозащитни директиви. Ако експертното ръководството в министерството остане на такова ниво, предстои да се изхаби още много обществена енергия в съдебни дела, и държавни човешки и финансови ресурси за справяне с наказателните процедури на ниво ЕК”, предупреждават природозащитниците.
Затова от коалиция “За да остане природа в България” настояват Мирослав Калугеров да бъде освободен веднага от длъжността на най-висшия експерт в МОСВ, ръководещ отделите “Защитени територии” и “Натура 2000”, поради липса на компетентност.