След като Европейската комисия обяви в сряда извънреден пакет от мерки в помощ на селскостопанския сектор и храните в Европейския съюз заради спада в продажбите, предизвикани от наложените ограничения за борба с разпространението на коронавируса, ирландските фермери оцениха подкрепата като крайно недостатъчна за мащаба на икономическите загуби, които търпят, съобщи местното електронно издание Irish Times. За целта са заделени 80 млн. евро, включително по схемата за подпомагане на частното складиране и изтегляне на продукция от пазара, докато се стабилизира. Сумата обаче технично е пропусната в официалното съобщение на ЕК, откъдето се надяват прилагането на мерките да започне още до края на април.
Фермерски организации в целия ЕС обаче вече разкритикуваха помощта като прекалено мижава на фона на свитото търсене на продукцията им в световен мащаб и затварянето на ресторантите и хотелите в почти всички държави-членки на общността. Президентът на Асоциацията на ирландските фермери Тим Кълинан заяви, че на всеки фермер в Европа се падат по по-малко от 8 евро. „Опасявам се, че явно ЕК приема селското стопанство и веригата за снабдяване с храни за даденост”, коментира Кълинан.
Недоумение будят и високопарните изявления на европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони, полякът Януш Войчеховски, за предприемането на бързи действия при положение, че са изминали 40 дни от обявяването на извънредните мерки срещу разпространението на коронавируса в повечето държави-членки на ЕС. Нещо повече, допреди дни той активно се противопостоваше именно на призивите за изтегляне на продукция от пазара и частно складиране с аргумента, че все още не е настъпил моментът за това. Истинският проблем е, че за подобни изявления в настоящата система на управление на ЕС няма политически последици - смяната на еврокомисари е почти непознато явление за разлика от онова, което би се случило на ниво държава, ако министър действа по същия начин. А за капак на всичко според Войчеховски предприетите мерки трябвало да изпратят сигнал за стабилизиране на пазара, цените, производството и снабдяването с храни. Ако това ви е сигналът, дано не доживеем да се наложи гласуване на истинска помощ ... Още повече, че явно за някои може да се отпускат сериозни суми, а за други – не: вчера ЕК одобри 7,8 млрд. евро за полските компании, засегнати от коронавируса, и 150 млн. евро за българските малки и средни предприятия. Пък разликата в БВП на двете държави е само 20, а не над 50 пъти.