Начало » Новини » Света
23.04.2020 г.

Сушата мори посевите със зърно и рапица във Франция и Германия

Студовете напоследък се отразяват зле на културите в ЕС като цяло
Сушата мори посевите със зърно и рапица във Франция и Германия

Фермерите в северна Франция са подложени на въздействието на „катастрофални” метеорологини условия с песимистични прогнози за валежите през следващите 2 седмици и очертаващ се рязък спад на добивите, съобщи „Блуумбърг”. Пшеницата страда от пролетната суша и количеството биологична маса е ниско. Спътниковият анализ показва, че състоянието на посевите е по-лошо спрямо същата дата на 2019 г., като при меката пшеница едва 61% от растенията са в добро и много добро състояние – най-слабият резултат от поне 9 години, сочат данни на френския Национален институт за селскостопански и морски продукти (FranceAgriMer).

Над половината от обработваемите площи във Франция, която е лидер в производството на пшеница и ечемик в Европейския съюз, са обхванати от най-силната суша от поне 5 години, сочат оценките на френската национална метеорологична служба Meteo-France. В градчето Сен Дизие, разположено на изток то Париж, не е валяло вече 36 дни и това е най-продължителният подобен период през пролетта, откакто през 1953 г. започват да се извършват наблюдения.

В Германия пък за трета поредна година се очаква суша и това може да се отрази сериозно върху реколтата от зърно и маслодайни култури, сочи прогноза на министерството на селското стопанство на страната, цитирана от електронното издание Successful Farming. В много от основните производствени региони в страната се отчита недостиг на влага в почвата заради слабите валежи напоследък, както и през цялата зима, довели до изтощаване на водните ресурси.

От асоциацията на селскостопанските кооперативи в Германия понижиха прогнозата си за производството на пшеница в страната през 2020 г. от очакваните през март 22,79 млн. тона до 22,73 млн. тона, съобщи „Ройтерс”. Ако предвиждането се оправдае, резултатът ще остане с 1,4% под ожънатите количества през миналия сезон. Колкото до ечемика, очакванията за реколтата от засетия през есента са за спад от 0,9% спрямо миналата година до 9,67 млн. тона, докато за засявания през пролетта се прогнозира ръст от 6,1% до 1,94 млн. тона. Заради увеличаването на засетите площи с царевица се предвижда ръст на производството с 11,8% до 4,09 млн. тона.

Колкото до маслодайните култури, експертите на асоциацията прогнозират реколта от рапица от 3,34 млн. тона през 2020 г., или с 18,4% над получената през миналата година. Оценката обаче е по-слаба от досега очакваните 3,44 млн. тона заради влошаването на състоянието на посевите с маслодайната култура след последните студове.

Точно последните капризи на времето карат експертите на германската компания за пазарни анализи и прогнози Oil World да занижат предвижданията си за реколтата от рапица в ЕС като цяло през 2020 г. до 16,7 млн. тона, съобщи електронното издание АПК-Информ. Ако те се повърдят, производството ще остане най-слабото за последните 14 години. А ако студеното и сухо време се задържи още 2-3 седмици, каквите са прогнозите за част от държавите-членки на ЕС, добивите от рапицата може да се понижат.

В момента най-сериозен недостиг на влага в почвата се отчита във Франция, в редица региони на Германия, както и в Полша, Унгария и Румъния. Анализаторите на компанията ка понижили оценката си за реколтата от рапица във Франция с 460 хил. тона спрямо досегашното предвиждане до 3,61 млн. тона. Според тях производството в Германия може да се свие до 3,1 млн. тона, в Полша – слабо до 2,4 млн. тона от 2,42 млн. тона през миналата година, а в Румъния – до 500 хил. тона от 670 хил. тона през 2019 г.

Сушата мори посевите със зърно и рапица във Франция и Германия
10422
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
Както и при всички основни зърнени и маслодайни култури
ЕК продължава да понижава оценката си за реколтата от мека пшеница в ЕС
Русия определи квота за износ на зърно през 2025 година
Въпреки това страната остава зависима от вноса на царевица и соя
Производството на зърно в Китай достигна нов рекорд
Позиция
Тракийският съюз на зърнопроизводителите застава в защита на доставчик на гориво
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини