Изненадващата забрана наложена от румънското правителство върху износа на пшеница за държави извън ЕС (за трети страни) „ще предизвика главоболие у търговците, които искат да изпълнят сключените вече контракти , но не се очаква да доведе до големи смущения в международните доставки”, коментираха участниците в зърнената търговия пред Ройтерс. Румъния забрани износа на зърнени храни за дестинации извън Европейския съюз по време на извънредното положение до средата на май, за да покрие вътрешните си нужди по време на епидемията от коронавирус, заяви министърът на вътрешните работи на северната ни съседка Марсел Вела миналата седмица.
Румъния наложи ембарго върху износа на зърнo за трети страни
Всъщност под забраната, която влезе в сила на 10 април попада не само пшеницата, но ечемика, овеса, царевицата, ориза, пшеничното брашно, маслодайните семена и захарта. Румъния е основен износител на пшеница и ечемик за Близкия изток, като Египет и Йордания са начело в листата на големите купувачи.
Анализаторите отбелязват, че румънското ембарго върху износа беше първата подобна мярка, предприета от страна членка на Евросъюза, но в нашия черноморски регион различни по степен и обхват ограничителни режими преди Румъния бяха наложени в Казахстан, Русия и Украйна.
"Ходът на Румъния със сигурност предизвика огромна изненада на пазара, но мисля, че в крайна сметка въздействието на този фактор ще бъде сравнително ограничено", сподели авторитетен европейски търговец. Според него сериозният проблем по-скоро е в „изпълнението на сключените през последните седмици сделки, тъй като търговските компании ще трябва да набавят зърно от друг произход”. Първата последица от ембаргото беше липсата на оферти за доставка на румънска пшеница в египетския търг, което в крайна сметка допринесе за по-високата с 7-8 долара крайна цена, в сравнение с предишната тръжна процедура – 240-243/т FOB за 120 хил.т за руска пшеница.
Постепенно ефекта от румънското ембарго върху ценовата конюнктура ще започне да намалява тъй като Румъния поради факта, че още преди въвеждането на забранителния режим страната е реализирала по-голяма част от експортния си потенциал за 2019/20 г. "Това може да пренареди някои от зърнените потоци, но това не е нещо значимо за износа на ЕС през останалата част на сезона”, коментира представител на търговските среди. Все пак, Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, която отговаря за търговската политика на блока изрази становище, че румънската забрана "изглежда непропорционална".