След резките застудявания и на два пъти падналия сняг в края на март и началото на април овощарите вече не хранят никакви надежди за реколтата. „Със сигурност 2020-та година ще бъде нулева за производството на плодовете, защото след щетите по череши и кайсии в Северна България сериозни са пораженията при прасковите, ябълките, сливите и крушите”, посочи за Синор.бг Николай Колев, председател на сдружението „Съюз на дунавските овощари”, чиито градини са в близост до Русе.
Ще припомним, че след мартенските мразове имаше 100-процентови щети върху 95 на сто от кайсиевите градини в Северна България. „Единствено в по-високите полета тук-таме някои кайсиеви насаждения оцеляха, но те по никакъв начин няма да задоволят потребностите на вътрешния пазар”, посочи още овощарят. И допълни, че на този етап се отчитат и катастрофални последици при прасковите. След първите огледи щетите в тези градини са между 60 и 90 на сто от насажденията.
Почти също е положението и с черешовите насаждения, където също има 100-процентови измръзвания. Вероятно в южните райони на страната ще има оцелели градини при по-късните сортове или в районите с по-висока надморска височина, но крайните изводи са, че тази година почти няма да има пазар на плодове.
При предпоследните студове в началото на април температурите в Русенско и Силистренско паднаха до минус пет градуса и това тотално е попарило овошките с ябълки и сливи, посочи още Колев. Прогнозите са, че и в тези градини ще има между 60 и 70 процента загуби.
„При това положение овощарите в страната трудно биха възстановили досегашните си разходи, съставляващи 70 на сто от цялата себестойност за производство”, обясни фермерът. И допълни, че първите пръскания през пролетта са най-скъпи, плюс разходите за резитби и торене.
Затова и през юли месец, след като министерството на земеделието обследва и установи общия процент на засегнатите площи, браншовият съюз ще настоява за помощ, така че да покрият част от щетите си.
Вероятно по-големите овощари, които имат по няколко вида насаждения, а именно – череши, круши или ябълки, все пак ще имат някаква реколта. Но стопаните с по 70 декара само от един вид няма да получат и лев, сочат разчетите. Така в годината на коронавируса COVID-19 българските производители на плодове ще отчетат огромни загуби, са печалните изводи на фермерите.