Специалистите и производителите все повече се фокусират върху методите за биологично отглеждане на различни зеленчуци. Познаването на източниците на хранителни вещества и правилното приложение на видовете торове е много важно, наред с избора на подходящи сортове и препарати за защита.
Любопитните производители на домати не спират да търсят съвети, обменят идеи и препоръки, които биха могли да им помогнат за получаване на по-добри резултати.
Ивовата вода
Един от съюзниците, които помагат да се придадат жизнени сили на доматените растения, е ивата (козята върба). Чудодейните свойства на “ивовата вода” се обясняват с високото съдържание на растителния хормон, наречен индолил маслена киселина (принадлежи към групата на ауксините), както и наличието на салицин в кората.
Индолил маслената киселина стимулира развитието на кореновата система на растенията в благоприятна среда. Натуралният хормон присъства в много високи концентрации в растящите връхчета на стъблата на ивата. По този начин, като се срежат активно растящите клончета и се накиснат във вода, може да се получат значителни количества индолил маслена киселина за вкореняване на растения.
Салицинът е химично вещество, имащо ефект, подобен на аспирина (ацетилсалицилова киселина). Всъщност през през 1800 година салицинът е бил използван за производството на аспирин. Той е също растителен хормон, участващ активно в процеса на “системно придобиване на резистентност” – когато се появи атака на една част на растението, то предизвиква ответна реакция срещу патогенните микроорганизми (задейства вътрешната защита) и в другите части на растенията.
Синергията между тези вещества позволява на растенията да формират бързо здрава коренова система и да противодействат активно на патогенните микроорганизми.
Тази вода е много подходяща за разсада с домати, защото благоприятства бързото развитие на кореновата система.
Как да си направим върбова вода?
Колкото повече резници се използват, толкова по-ефикасен ще бъде полученият извлек. Студеният извлек е дълъг процес – изисква четири седмици, но ако се залеят с вряла вода ще бъде готов за един ден.
Млади клонки от здраво растение се нарязват наситно (листата се отстраняват), поставят се в съд с капак, заливат се със студена или вряла вода по желание. Разсадът се полива един път на две седмици, а възрастните растения може по-често.
Чай от яйчени черупки
Популярно народно средство е инфузия от яйчени черупки. Те се използват в градинарството и за други цели.
Основната им съставна част е калциев карбонат. Лабораторен анализ показва, че при накисване на черупки за един ден във вода, в нея остават значителни количества калций и калий, както и малки количества фосфор, магнезий и натрий.
Как се приготвя инфузия от черупки?
В 4 литра вода се поставят 15 яйчени черупки и престояват едно денонощие. Разсадът се полива един път седмично. Възрастните растения се поливат по-често, а може да се поставят при засаждане директно в ямките.
Бананова кора
Банановата кора съдържа фосфор и калий, които са жизненоважни за доматите.
Калият е необходим за транспортиране на захарите в тъканите, за производството на белтъчини и ликопен. Що се отнася до фосфора, той помага да се трансформират различните хранителни вещества във форма, лесно усвоима от растенията, важен е за доставяне на вода към формиращите се плодове, както и за фотосинтезата.
Инфузията от бананови кори се приготвя по следния начин – 3 наситнени бананови кори се заливат с литър вода със стайна температура и престояват две денонощия. Преди поливане се прецежда и разрежда в съотношение 1:1.
Друг вариант е използването им непосредствено преди засаждане на доматените растения.
Банановите кори могат да се използват, ако се съхраняват замразени. Преди засаждане в ямките се поставят по 1-2 нарязани бананови кори, покриват се с малко пръст и се помества разсадът.
Друга опция е поставяне в посадъчните ямки на бананова кора и яйчени черупки – две в едно.
Дали ще използваме ивова вода, яйчени черупки или бананова кора – изборът е индивидуален.