Начало » Хоби земеделие » Малката градина
10.10.2017 г.

Сливовата щитоносна въшка пуска “медена роса”

Пръскайте при масовото раждане

Сливовата щитоносна въшка е отдавна познат неприятел на сливата у нас. Разпространена е в цялата страна. Напада лозата, розата, френското грозде, касиса и някои горски дървета, но най-силно вреди на сливата и джанката. Сливовата щитоносна въшка спада към сферичните щитоносни въшки. Възрастните женски са имат 3-6 мм дължина и 2-4 мм ширина. Тялото им е покрито с полусферично, силно изпъкнало, твърдо восъчно щитче, с тъмнокафяв или светлокафяв цвят. Те са неподвижни и остават нанизани по кората на клонките. Мъжките форми имат крила и летят.

Въшката развива едно поколение годишно и зимува като ларва втора възраст по долната страна на младите клонки, в основата на пъпките, в пукнатините на кората. Зимуващите ларви са дребни – до 2 мм дълги, плоски, с жълт и червено-кафяв цвят. При масова поява нападнатите части почервеняват. През пролетта при затопляне на времето (март, април) ларвите се придвижват към младите клонки. Те избират подходящо място и започват да се хранят, като смучат сок от кората. Краката им закърняват и стават неподвижни. Обвивката на тялото им се втвърдява от отделянето на восъчната материя и тя се превръща в щит. В края на пролетта ларвите завършват развитието си и стават възрастни женски.

Една женска снася средно 1000 яйца, след което загива, но яйцата остават защитени под тялото й. Излюпените ларви се разпълзяват, преминават по долната страна на листата и по клонките, от които се изхранват до есента. При настъпване на листопада те пропълзяват по клонките и отиват в местата на зимуването.
Излюпването на ларвите е доста продължително – то започва към края на май и продължава през юни и юли.
Въшките смучат сок от листата и клонките. Нападнатите дървета отслабват и стават по-податливи на измръзване. При храненето си те отделят сладка и лепкава течност “медена роса”, по която се развиват чернилни гъби. Асимилацията и дишането се затрудняват. При по-силно нападение в продължение на няколко години дърветата изсъхват.

Пръска се срещу младите ларви при масовото раждане. Сроковете се обявяват от районните служби по земеделие. Дърветата трябва да бъдат почистени от сухите клони, издънките, старата кора. Одобрени са следните препарати: агрия 1050 – 15 мл, алфа комби 51, 25ЕК – 5 мл, вазтак 100еК – 2 мл, децис 2,5ЕК – 4 мл, дурсбан 4Е – 10 мл, карате 2,5ЕК – 3 мл, талстар 10ЕК – 3 мл, нуреле Д – 5 мл. Дозите са за 10 литра вода.

Сливовата щитоносна въшка пуска “медена роса”
10543
 

Последни материали
Виж
Доц. Малчев с препоръки към стопаните със 100% щети
Три сорта череши на Овощарския институт в Пловдив са с под 50% измръзване и са ... вкусни
„Анисийд“ впечатли китайците с български тинктури от растения отгледани с алелопатия
15-то издание на изложението в Стара Загора
„Кубота“ представи на БАТА АГРО фермери с мисия
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Свързани материали
Виж
Продължение
Що е епифитотиология?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини