Само ден след като кабинетът одобри постановлението, задължаващо търговските вериги да обособяват зони за българска стока, и фермерите, и търговските вериги имат сериозни забележки срещу този документ. В отворено писмо до премиера Бойко Борисов няколко организации на зеленчукопроизводителите искат спешна среща с него, за да се намери решение на създаденото напрежение между земеделските производители и хипермаркетите. Според фермерите по този начин се измества фокусът от реалните проблеми на бранша.
В обръщението си до Борисов браншовиците настояват за решаване на следните проблеми, като искат лична среща с него по следните въпроси.
- Недостатъчното производство и невъзможността да обезпечаваме българския потребител с български плодове, зеленчуци и картофи.
- Неправомерното разходване на огромен финансов ресурс (над 7 милиарда лв за 14 години) с краен резултат изключителен дисбаланс в земеделието ни.
Това писмо е подписано от Националната асоциация на картофопроизводителите, Българската асоциация на организациите на производителите, Националната асоциация на оранжерийните производители, Асоциация Български Пипер, Националното обединение на младите фермери в България и областните консултативни съвети по плодове, зеленчуци и картофи в София област, Кюстендил област, Перник област, Благоевград област, Смолян област, Пазарджик област, Плевен област, Видин област, Монтана област, Ямбол област.
Мнението на фермерите се доближава твърде много и това на търговските вериги. В отворено писмо до медиите ръководствата на 8 от големите вериги посочват, че "те не носят отговорност за дългогодишните проблеми в селското стопанство, когато 11 милиарда лева от еврофондовете са отишли в няколко джоба, вместо за подпомагане на малките производители", съобщи БНР.
Търговците припомнят, че произвежданото в България краве мляко изобщо не достига за производството на 90 на сто от пазара на млечни продукти. Според тях искането за подобно присъствие на български млечни продукти по щандовете е неоснователно, защото това ще позволи на „крупни млекопреработватели да продават продукти със сухо или вносно мляко на каквито си искат цени, при гарантирани с постановлението 90 на сто техни продукти на рафта.
„Ето това е господстващо положение, основано на липсваща в България суровина и веригите няма да могат да спрат това занижено качество да стигне до потребителите, защото постановлението ни задължава да го продаваме“, заявяват търговците. И задават риторичен въпрос към земеделския министър Десислава Танева чий интерес защитава в млечния сектор, ако това постановление влезе в сила в сегашния си вид.