Начало » Новини » Коментари
13.04.2020 г.

Директните плащания няма да се преведат през декември, ако кампанията бъде удължена

Въпроси и отговори по време на карантина
Директните плащания няма да се преведат през декември, ако кампанията бъде удължена

sinor

От 20 март досега министерството на земеделието подържа постоянна рублика с въпроси, поставяни от земеделски производители, на които администрацията отговаря. Ще акцентираме върху мотивите на агроведомството да не удължава сроковете за подаване на заявленията за директните плащания в тази кампания.

В случай, че бъде взето решение за удължаване на срока за подаване на заявления за директни плащания, земеделските стопани трябва да имат предвид, че това ще доведе до:

1. Извършването на плащанията към земеделските стопани ще бъде забавено, като оторизацията на основното плащане по СЕПП не би могла да се осъществи през месец декември;

2. Измества се срокът на задържане на животните, който стартира от първия ден след приключване на кампанията, което от своя страна влияе върху доказването на реализираните животни;

3. Измества се срокът за стартиране на риск анализите по всички схеми и мерки от заявлението, което от своя страна оказва влияние върху старта на проверките на място, както и тяхното приключване в срок, така че те да бъдат ползвани в последствие за своевременна оторизация на тези схеми и мерки;

4. Измества се стартът на кръстосаните проверки, резултатите, от които от една страна са основа за всички административни проверки по заявленията, а от друга и има срок ( 31.07.) за публикуване на справка за декларираните кадастрални имоти.

Затова от министерството на земеделието са решили срокът за подаване на документи по директните плащания за Кампания 2020 да не се удължи.

От фонда и министерството препоръчват заявленията за директни плащания в Кампания 2020 да се подават по електронен път. Насоките за кандидатстване, както и условията за регистрация на данни по електронен път са публикувани на интернет страницата на Държавен фонд „Земеделие“(ДФЗ-РА) - раздел „Директни плащания 2014-2020“, секция „Кампания 2020“.

За земеделски производители, които нямат техническа или физическа възможност да използват електронните услуги, предоставяни от ДФЗ-РА,  се изготвят графици за подаване на заявленията в съответната Общинска служба по земеделие (ОСЗ).

На въпрос на фермери как ще се извършва регистрацията или пререгистрацията на земеделските производители, от ведомството отговарят, че това може да става и по електронната поща. Целта е да не се налага да ходят до Общинските служби по земеделие (ОСЗ).

Стопаните, които нямат възможност да подадат документите си по електронна поща, могат да посетят службите при спазване на всички мерки на здравните власти. В тези случаи в ОСЗ се допуска само по един земеделски стопанин в сградата, а при липса на необходимост от лична комуникация, документите се оставят в кутия, специално предназначена за това. Друга възможност за подаване на документи за пререгистрация е чрез куриерски услуги и Български пощи.

След обработка на документите, служителите на ОСЗ изпращат документите в ОДЗ за извършване на пререгистрацията и се свързват със стопаните, за да ги информират, че данните им са качени в регистъра и заверката за стопанската година е извършена. Документите може да се вземат и след като отмине извънредното положение.

На сайтовете на ОДЗ са качени телефони за контакти и електронна поща.

Във връзка с минимизирането на хартиените носители на информация и ползването на служебно налични данни, където има такива, още от миналата година е осигурена възможност за печат в съкратен вариант на най-обемните данни от Анкетните формуляри (АФ) от файла на земеделските производители. ОСЗ имат и възможност да предоставят и експортират служебно данните в таблица 1 (имотите с правно основание), таблица 3 и 4 на АФ във файла на земеделския стопанин. Данните в таблица 3 и 4 се отнасят за ЗС, които отглеждат животни с ушни марки. Така не се налага стопаните да попълват документите на хартия.

При липса на промени в дейността на стопаните от предходната година, те могат да подадат декларация за липса на промени в регистрацията, на база на която да бъде извършена заверка за 2019/2020 г.

По отношение на заповедта на здравния министър за работата на фермерските пазари, се припомня, че:

1. Всяка община да създаде организация за функционирането на кооперативните и фермерски пазари, като се отчете конкретната специфика като разположение, капацитет и брой на участващи производители за директни доставки на малки количества суровини и храни до краен потребител.

2. Въз основа на анализа по т. 1 и с цел опазване на всички участници във веригата от продавач до купувач могат да се прилагат допълнително следните практики:

* Разширяване площта на фермерските пазари и поставяне на информационни табели за спазване на мерките;

* Въвеждане на заграждания, с цел предотвратяване струпването на хора и определяне на задължително еднопосочно движение в рамките на пазара;

* Осигуряване на персонал, който да предоставя и осигурява контролиран достъп на клиенти;

* Предпазване на храните от вторично замърсяване при предлагането им;

* Спазване на дистанция от минимум 2 м. между продавачите, предлагащи продукция и между клиентите;

* Ползване на предпазни средства от продавачи и потребители;

* Спазване на лична хигиена и дезинфекция.

3. Да се даде възможност за достъп на стопаните до обработваемите земеделски площи.  Да се даде достъп на земеделските производители за реализация на пазара, на произведената от тях продукция (зеленчуци, плодове, посевен и посадъчен материал и друга готова продукция) при спазване на всички изисквания, целящи намаляване на риска от COVID-19.

4. За осигуряване непрекъснатост на дейностите по отглеждане на селскостопанските животни, по преработката на суровини и производство на фуражи, при налагане на карантина на контактните здрави лица, работещи в животновъдните ферми, преработвателните предприятия, същите могат да продължат работа с нарочно предписание, като могат да напускат дома си с цел придвижване до работното място, което гарантират с лично подписана декларация, като работодателят осигурява условия на работа, които не застрашават околните лица. Задължително е спазването на всички изисквания за лична хигиена, използване на лични предпазни средства и дезинфекция.

5. Да се преустановят или отменят всички допълнителни ограничения, въведени от органи на местната власт, които не са в съответствие със Закона за здравето и със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

6. Заповедта да се съобщи на областните управители и кметовете за изпълнение, както и на МВР,  директорите на регионалните здравни инспекции и областните дирекции по безопасност на храните за осъществяване на контрол по изпълнението.

Как и къде се подават заявления за регистрация на розопроизводители, розопреработватели, обекти за производство на продукти от цвят на маслодайна роза и насаждения от маслодайна роза?

Земеделските стопани и розопреработвателите могат да подават заявления за вписване в публичния национален регистъра по електронен път до Общинските служби по земеделие (ОСЗ) в страната, спазвайки условията и реда на чл. 5 и чл. 22 от Закона за електронното управление. Заявлението може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор. На сайтовете на ОДЗ са качени телефони за контакти и електронна поща.

Стопаните, които нямат възможност да подадат документите си по електронна поща, могат да посетят службите при спазване на всички мерки на здравните власти. За вписване в регистъра по чл. 3 от Закона за маслодайната роза розопроизводителите, розопреработвателите и собствениците на обекти за производство на продукти от цвят на маслодайна роза подават единно заявление по образец в ОСЗ по постоянния адрес на физическото лице, съответно по седалището на едноличния търговец или юридическото лице. Стопаните ще трябва да се съобразят с изготвените графици от всяка териториална служба и да спазват всички противоепидемични мерки, предвидени в страната.

И стопанито, които кандидатстват по схемите на  държавните помощи, могат да подават заявленията си по електронна поща до областните дирекции на ДФЗ. Това са част от мерките, които институцията налага. За улеснение на земеделските стопани, на интернет страницата на ДФЗ са публикувани образците на заявления по схемите за държавна помощ. Те се намират в главното меню, в категорията „Държавни помощи”, в подменю „Схеми по Регламент (ЕС) 702/2014”:

* Заявление за „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“- образец

* Заявление за „Помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на Доматен миниращ молец - Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“ - образец

* Заявление за „Помощ за сертифициране на стопанства в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.“ - образец

* Заявление за „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“ - образец

След като заявленията, заедно с изискуемите документи, бъдат подадени по електронната поща на съответната областна дирекция, те ще бъдат обработени. По изготвен график, стопаните ще бъдат уведомени кога да се явят в областната дирекция на ДФЗ, където на място ще се пристъпи към окончателно им подписване.

Какво ще се случи с предстоящите приеми по ПРСР 2014-2020 г., ПМДР 2014-2020г., НПП 2020-2022 г. и НППЛВС 20190-2023 г.? 20.03.2020 г.

Приемите на проектни предложения по Програма за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020), Програма за морско дело и рибарство (ПМДР 2014-2020), Национална програма по пчеларство (НПП  2020-2022 г.) и Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС 2019-2023) продължават, както и обработката на подадените заявления и извършването на  плащанията по мерките от програмите.

Ще бъдат ли ограничени агротехническите мероприятия?

Всички пролетни обработки и мероприятия, които се извършват ежегодно на територията на страната, включително и сеитбата на пролетници - слънчоглед, царевица, пролетен ечемик, подхранване и третирания с препарати за растителна защита на есенните култури са изключително важни и е необходимо да бъдат проведени в подходящия агротехнически срок. Всички агротехнически мероприятия се извършват на открито и не предполагат събиране на повече хора на едно място.

При провеждане на технически инструктаж, при извършване на подготовката на машините и прикачения инвентар за пролетните обработки на почвата, работа с препарати за растителна защита и обеззаразени семена, освен съществуващите правила за работа с тях, следва да се спазва издадената заповед на министъра на здравеопазването за въвеждане на противоепидемични мерки. Работодателите следва да организират провеждането на засилени противоепидемични мерки в работните помещения, в т. ч. филтър, дезинфекция и проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала и недопускане на работници и служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания.

Ще бъдат ли преустановени проверките на място на земеделските стопанства? Проверките на място по схемите и мерките, администрирани от ДФЗ и МЗХГ, ще продължат да се извършват, защото по този начин се гарантира подпомагането на земеделските производители. При извършването им ще бъдат спазени изискванията на здравните власти.

Без промяна е запазен контролът, неотменна част от безпрепятствената работа и финансиране на животновъдните обекти. Служителите на БАБХ, осъществяващи официален контрол върху здравеопазването на животните, продължават регулярно да извършват проверки за спазването на изискванията. Продължава и изпълнението по график на всички програми за профилактика, надзор и контрол на здравеопазването на животните, за да се гарантира безопасността на животински продукти. Осигурено е изпълнението на неотложни дейности, като ликвидиране на огнища на заболявания по животните.

На фона на пандемията от коронавирус в Европа и света, Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) и Световната ветеринарна асоциация (WVA) набелязаха специфични ветеринарни дейности от ключово значение за превенцията и управлението на болести, включително преносими между хората, а също и за гарантиране безопасността на храните за населението:

- националните и регионалните ветеринарни специалисти и инспекционни служби да могат да контролират целостта на общественото здраве;

- само здрави животни и техните странични продукти да се допускат в хранителните доставки, за да гарантират безопасността на храните за населението;

- успешно решаване на различните спешни и/или извънредни ситуации;

- да се поддържа изпълнението на различните предпазни мерки, като ваксинация срещу значими за общественото здраве заболявания или с икономическото въздействие;

- да продължават приоритетните научно-изследователски дейности.

При осъществяване на своята дейност ветеринарните специалисти носят отговорност да опазват своето здраве и това на хората, с които работят, както и здравето на своите пациенти. Следователно те са длъжни да осигуряват изпълнението на мерките за биосигурност, условията за това техният персонал да бъде защитен с необходимото оборудване, а също и стопаните да бъдат информирани за приложените предпазни мерки.

Какво ще се случи с еднодневните трудови договори в сектор „Земеделие“? Земеделските стопани ще могат да се регистрират в системата за еднодневни трудови договори по електронната поща като изпратят необходимите документи на съответната дирекция „Инспекция по труда“.

Новата онлайн услуга се въвежда във връзка с извънредната ситуация в страната. Тя ще облекчи новите земеделски стопани и тези, които ще обработват нови култури, които към момента не са включени в системата на Инспекцията по труда.

Земеделските стопани, които фигурират в системата с актуални култури от 2019 г. и нямат промяна във вида на обработваните култури, могат да продължат да използват системата както досега.

Земеделските стопани, за които се налага въвеждането на нови данни трябва да изпратят имейл на съответната дирекция „Инспекция по труда“ писмо, получено по електронна поща от съответната служба „Земеделие“ – общинска или областна, извършила регистрацията. От писмото следва да е ясно, че службата потвърждава регистрацията, както и да има информация за датата, на която тя е извършена. Земеделският стопанин следва да предостави на дирекция „Инспекция по труда“ и данни за културите, които ще обработва и за които е поискана регистрация и информация за декарите обработваема площ по култури, за които е поискана регистрацията. Коректността на предоставените от него данни ще бъде установена по служебен път.

Главна инспекция по труда обръща внимание, че наетите по силата на еднодневен договор не губят социалните си и осигурителни права. Те могат да работят в селското стопанство и едновременно с това да получават обезщетения за безработица и социални помощи.

Указания за начина за използване на системата за еднодневните трудови договори са публикувани в интернет страницата на Инспекцията по труда.

Директните плащания няма да се преведат през декември, ако кампанията бъде удължена
40838
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Консултантска фирма
Фермери с одобрени проекти за екологична модернизация получават точни отговори за изпълнението им
Отчет за 3-те месеца от управлението
Премиерът Денков ще отговаря на въпроси на 7 септември
Съвети на експертите
Не заявявайте повторно площи в биопреход, за които вече е давана помощ!
Експерти разясняват
След 21 юли ще бъдат качени образците на плановете за паша и торене
Питайте служебния министър защо!
Десет дни преди края на Кампанията биофермерите няма как да затворят заявленията си
Въпроси отговори – трета част
Наклонът за покривни култури се определя от цифровия модел на релефа, не от допустимия слой
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини