След допитване до браншовите организации от сектор „Плодове и зеленчуци” как държавата би могла да ги помогне тази година в изкупуването на българска продукция, 11 от представителните асоциации предлагат вариант, който според тях би осигурил нормални изкупни цени в условия на криза и би помогнал за изсветляването на сивия сектор в икономиката.
На 31 март в писмо до бранша зам. министърът на земеделието Янко Иванов е потърсил мнението на градинарите във връзка с държавна помощ, която да стимулира консервните фабрики в изкупуването на български плодове и зеленчуци.
Краен получател на тази помощ ще бъдат самите производители на плодове и зеленчуци, които предоставят стоката си за преработвателните предприятия.
Предлага се тази помощ да важи за отглеждането на пипер, домати, корнишони и патладжан от зеленчуците и при плодовете - ягоди, малини, праскови, кайсии, череши, вишни, сини сливи и ябълки. Традиционно консервните фабрики в страната изкупуват основно тази стока.
Браншът е разписал и критериите, на които трябва да отговарят производителите на плодове и зеленчуци, за да получат помощта. А именно - те да са регистрирани по ДДС, да фигурират в регистрите в фонд „Земеделие” (ДФЗ) като земеделски производители, да нямат задължения към данъчните (НАП), осигурителния институт (НОИ) и фонда в момента на кандидатстване, както и плодовете и зеленчуците да отговарят на минималните изисквания за количество и качество на преработвателите.
В писмото си, адресирано до министъра на земеделието Десислава Танева, градинарите посочват и механизма, по който да се разпределя помощта. Идеята е за всеки лев произведена и продадена продукция във фабриките, фермерите да получат по 20 ст. държавна помощ.
Ето и механизъм за разпределяне на помощта, който ще става въз основа на общата парична стойност по фактурите на българските производители на зеленчуци и плодове към преработвателите, без ДДС и разходите за транспорт.
Например, ако помощта е 10 млн. лв., а всички български производители са фактурирали общо към преработвателните предприятия продукция от плодове и зеленчуци, произведени в България, за 50 милиона лева, то помощта за 1лев нето ще бъде 10 милиона лева, разделени на 50 милиона лв., или 0,20лв./ за всеки лев произведена и продадена на преработвателите продукция.
В писмото си до министър Танева 11-те браншови организации предлагат още агроминистерството да съдейства на преработвателните предприятия, изкупили и преработили български зеленчуци и плодове, да участват в доставките за държавния резерв, хранителната банка, социалното министерство и други държавни и общински структури.
Чрез министъра на земеделието от бранша предлагат още Министерският съвет да промени постановлението за "заплащането 60:40", така че то да важи и за всички производители на непреработени зеленчуци и плодове.
Според земеделците, въвеждайки тези мерки, помощта ще достигне до реалните производители, а и преработвателните предприятия ще бъдат снабдени с еднородни обеми суровини, разпределени по качества, асортимент и партидност.
Според фермерите с тази помощ ще бъдат решени голяма част от , свързани с недостига на суровини българско производство за родните преработватели. Средствата ще достигат директно и лесно по цялата верига до производителите на плодове и зеленчуци, където е основният проблем – недостатъчно производство на български плодове и зеленчуци.
Писмото е подписано от Асоциация Български пипер, Национална асоциация на Картофопроизводителите, Съюз на Дунавските овощари, Национална асоциация на оранжерийните производители, Българска Асоциация на млинопроизводителите и ягодоплодните, Българска Асоциация Биопродукти, Съюз на производителите на праскови, Национален съюз на градинарите в България, Национална биологична асоциация, Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция и Асоциация на организациите на производителите в България.