Ако държавата се организира и вместо между 10 и 30 април, успее да преведе зелените плащания две седмици по-рано, това ще бъде огромна помощ за фермерите при пролетната сеитба. Мнението е на земеделския производител от елховското село Лесово Борислав Петков, според когото в условията на извънредно положение всяка финансова помощ за сектора ще бъде навременна.
„Всички знаем, че в земеделието 10 дни са решаващи за извършване на определени дейности и ако парите се дадат в средата на април, когато повечето колеги вече са засели, ще бъде безсмислено”, обясни още Петков. Лично той вече е засял половината от пролетните си култури, защото климатичните условия в най-южните части от страната го позволяват.
Заради застудяването обаче преобладаващата част от стопаните дори в Южна България все още изчакват със сеитбата на слънчоглед, тъй като средните дневни температури все още не са подходящи за тази култура, съобщи Светослав Русалов от Пловдивско. Повечето му колеги също изчакват, тъй като забавянето на пролетната сеитба с десетина дни не е фатална за реколтата.
В Северна България, основно в Лудогорието пък проблем с ниските температури имаха преди около седмица, когато заради минусовите нощни температури е имало измръзвания при ечемика, посочи Мариела Йорданова от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Сега падналият сняг според нея е малко позакъснял, но пък всеки валеж след тази суха зима е от значение. И затова стопаните са оптимистични за пролетната сеитба.
Според индикативния график на фонд „Земеделие” за превеждане на директните плащания за 2019 година прогнозният „прозорец” при „зелените плащания” е от 10 до 30 април т.г. Като се има предвид, че обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци беше пусната навреме, фермерите ще се радват, ако зелените плащания влязат в сметките им в началото на април.