Временната мярка за подкрепа на бизнеса, който заради коронавируса принудително затвори врати, ще получи две форми на подкрепа, като за целта кабинетът ще прехвърли 500 милиона лева към Българската банка за развитие и те ще бъдат насочени в две направления. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов, който заедно с колеги от кабинета днес се срещна с представители на работодателските и синдикални организации, за да обсъдят спешните мерки, насочени към облекчаване на негативните последици от карантината и затварянето на редица фирми, особено в областта на туризма и транспорта.
Едната част от тези 500 млн. лв. ще се отпуснат като портфолийни гаранции към търговските банки, които временно да поемат месечните лихвени плащания на бизнеса, изпаднал в невъзможност да погасява заемите си. Целта е да се намали капиталовата тежест за банките, поясни Горанов.
Втората част от средствата от 500-те милиона лева ще послужат като опция за обратно изкупуване на изпаднали дружества, което би могло да стане чрез ББР или нейното дъщерно дружество за рисков капитал. Мярката е временна и ще се прилага при строти правила.
Следващата компенсаторна мярка е социална и има за цел да запази работните места във фирми, които преустановят работа. Компании, които принудително освободят хора в рамките на 3 месеца, биха могли да кандидатстват пред службите по заетост, така че държавата да поеме за този период 60 на сто от заплатите на персонала. Условието е след този срок те да възстановят персонала на работа. "Става въпрос за добросъвестни работодатели, които настояват за запазят професионалните си кадри", посочи финансовият министър.
Горанов обеща на бизнеса Министерството на финансите да открие и телефонна линия за въпроси, които фирмите имат по отношение на неразплатени от държавата сметки - възстановяване на ДДС и др.
По отношение на предложенията за отсрочка на месечните плащания на домакинските сметки за ток, вода или парно министърът на икономиката Емил Караниколов беше категоричен, че кабинетът не подкрепя подобно популистко предложение. И допълни, че е невъзможно държавата да поема подобни разходи в период, когато никой не може да каже колко дълго време ще се развива вирусът. „Освен това всяко неплащане на сметките после ще струва на домакинствата два пъти по-скъпо”, посочи още министърът.