Начало » Новини » Страната
11.02.2020 г.

За пет години в земеделието на Добричко са влезли близо 1 милиард лева

Информационни дни
За пет години в земеделието на Добричко са влезли близо 1 милиард лева

Снимка: МЗХ

За периода от 2014 до 2019 г. фермерите от Добричка област са получили европейско и национално подпомагане за 927,1 млн. лв., което представлява над 6% от общо предоставените средства за страната. Това е съобщила пред земеделски производители от областта зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева по време на информационните дни, проведени вчера в Добрич, съобщиха от агроведомството.

Кръстева подробно е разяснила и концепцията за създаване на компенсационен фонд срещу природни бедствия, като изрично е посочила, че участието в този фонд ще бъде напълно доброволно.

„Средствата във този взаимоспомагателен фонд ще са доброволни вноски от страна на земеделските стопани, средства от съществуващата към момента държавна помощ за обезщетяване на пропаднали площи, които автоматично ще бъдат налети в капитала на фонда. Към него ще се включат и средства от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) по мярка „Управление на риска“, заяви още Кръстева. 

Обсъжда  се диференцирано заплащане за зърнени култури и за плодове и зеленчуци, уточни още заместник-министърът. Тя посочи, че през пролетта предстои пускането в експлоатация на седмия радар, който е разположен в района около Шумен.

Според статистиката, към 2019 г. обработваемата земя в областта заема над  90% от използваната земеделска площ, преобладаващо заета със зърнени и маслодайни култури. Традиционно най-силно застъпени са пшеницата, царевицата, слънчогледът и рапицата. През 2019 г. в Добричко се обработват над 11% от всички площи със зърнени култури и 8% от тези с маслодайни култури в страната, като площите със зърнени култури нарастват с над 7% в сравнение с 2014 г.

През периода 2014 – 2019 г. в областта се засилва интересът към отглеждането на технически култури - площите нарастват седем пъти, заемайки 16% от общите за страната. Увеличение в рамките на периода е налице и при площите със зеленчуци - близо два пъти и трайни насаждения - с 15%, за което допринася предоставяната подкрепа в сектора.

За кампания 2018 г. в областта са заявени за подпомагане по СЕПП пет пъти повече площи с лавандула в сравнение с 2014 г., като в Добричко се намират близо 40% от всички заявени площи с тази култура за страната, стана ясно още по време на срещата.

Област Добрич е водеща по брой на отглежданите пчелни семейства в страната. През 2018 г. броят на пчелните семейства нараства с 44% спрямо 2014 г., формирайки 8% от общия за страната, изтъкна още Кръстева.

Пред над 150 стопани от областта, експерти на Министерството разясниха и новостите около предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони през 2020 г. Земеделските производители бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с хода на преговорния процес на ниво ЕС за Общата селскостопанска политика след 2020 г.

За пет години в земеделието на Добричко са влезли близо 1 милиард лева
5788
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
Отчет на ДФЗ
От общо 62 808 фермери само 862-ма са подали електронно заявленията си в Кампанията 2025 г.
Реформи в ОСП след 2027 г.
Комисарят Хансен иска да запази директните плащания и да спре помощта за хоби фермерите
Информационна кампания
Бюджетът за директните плащания през 2025 г. е увеличен с 16 милиона лева
Глафик на срещите по райони
В понеделник от Пловдив започват информационните срещи с експерти за Кампания 2025
Най-важното, което предварително трябва да се знае
От 17 март започват информационните срещи за Кампания 2025 година
Изтекли данни от проекта за визията за ОСП след 2028 г.
Директните плащания остават, фермерите – с голяма свобода за избор на екосхемите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини