Новите сателитни технологии за наблюдение на площите трябва да се използват значително по-добре при контрола върху изискванията, свързани с опазването на околната среда и климатичните промени. Това се посочва в доклад на Европейската сметна палата, обявен преди дни от пресцентър на ЕК, съобщиха от земеделското министерство.
През 2019 год. нито една разплащателна агенция в държавите от ЕС не е прилагала метода на „дистанционното наблюдение“ за контрол на екологичните изисквания по схемите на площ за директни плащания, както и мерките за развитие на селските райони, се посочва още в доклада. Проверяващите са установили и че голяма част от предложените индикатори за наблюдение на ОСП след 2020 г. не са пригодени за наблюдение чрез дистанционен мониторинг със сателитни изображения.
Ще припомним, че досега прилаганите нови сателитни технологии за наблюдение на селскостопанската активност са силно популяризирани от Комисията сред държавите членки, но експертите от Сметната палата са установили, че все още съществуват редица пречки за тяхната широка употреба.
Твърде вероятно е тези сателитни технологии (това са сателитите, които формират „Коперник“, сателитната система на ЕС) да променят напълно начина, по който се управлява и наблюдава ОСП. Според мнението на одиторите, през последните няколко години, ЕС стимулира активно прилагането на сателитните технологии за контрол на директните плащания при схемите, базирани площ и оценка на допустимостта на фермерите-кандидати по схемите. От друга страна е постигнат значително по-нисък напредък при употребата на сателитните технологии за контрол на екологичните и климатични изисквания по схемите за директни плащания.
През май 2018 год. Разплащателната агенция в италианската провинция Фоджа е първата в ЕС, която започва да прилага метода на дистанционно наблюдение (бел. това е наименованието за наблюдение на дейността на фермерите чрез сателитни изображения) за извършване на проверки и контрол по схемите за директни плащания, базирани на площ.
През 2019 год. още 15 разплащателни агенции в ЕС приемат същия подход. Интерес към този контрол през 2020 г. проявяват 13 разплащателни агенции в други осем държави-членки. На този етап България заявява намерение да приложи сателитното наблюдение от 2021 г.