На последното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, проведен вчера в Брюксел, министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева е отправила препоръка към ЕК за изготвяне на наръчник или друг нормативен акт, с който цялата експертиза на ЕС и световната наука за високи стандарти в биосигурността да бъдат включени и да се спазват от държавите-членки на Общността.
„Европейското съфинансиране на програмите за активен надзор, наука и превенция за АЧС не трябва да се намаляват“, е посочила още Танева. Мотивите са, че точно програмите за наблюдение са най-важни при ранното откриване и диагностициране на смъртоносната болест, която масово засегна световната индустрия на свинско месо. Българският министър е наблегнала и на факта, че „по отношение на финансовата част е добре да се помисли за взаимовръзките между обезщетенията и резултатите.
Танева е подчертала и важността от наскоро проведената в Берлин Международна конференция за АЧС, особено за държавите, засегнати от заболяването. В това отношение Танева е изтъкнала и доброто сътрудничество на България с ЕК, в резултат на което е имало и бърза реакция по всеки един проблем, за който страната е изисквала становище или помощ на място.
Още по темата - мерките за биосигурност в страната.
Страните-членки са изтъкнали и необходимостта от глобална стратегия, както и от целеви кампании за информираност на обществото, за да бъдат ограничени щетите от болестта.