В края на изминаващата година, когато всеки прави равносметка на бизнеса, в сектора на млечното говедовъдство не сполучиха с особени постижения. Първо, защото фалитите в животновъдството продължават и второ – защото темповете за сдружаване на дребните производителите са твърде спорадични и неефективни. Независимо от този песимистичен извод председателят на първата организация на говедовъди в Южна България „Фермерско мляко“ Рангел Матански живее с надеждата, че ситуацията в сектор животновъдство ще се подобри. Още повече, че окрупняването на фермите продължава, така че индустриалното производство ще задоволява потреблението от краве мляко в страната.
Според Матански има шанс за промяна и при малките фермери, тъй като новото поколение вече осъзнава необходимостта от обединение, а то е крайно необходимо за един успешен бизнес. Големият проблем до момента е липсата на доверие при сдружаването, но европейското подпомагане безспорно дава стимул, така че малкият бизнес по места да се обединява в търсене на пазари и по-лесна реализация на продукцията. За последните 7 години от създаването на „Фермерско мляко“ Матански и неговите колеги дадоха пример за фермери от цялата страна, като ги консултираха, за да създадат сови групи и организации.
„Ако трябва да обобщя как премина 2019 г., ще кажа, че най-голямото постижение на част от новите фермерски групи в сектор животновъдство беше, че през тази година всичките шест нови фермерски сдружения в областта на преработката на мляко започнаха да изпълняват одобрените си през 2018 г. проекти по мярка 9 от ПРСР за учредяване на групи и организации“, посочи Матански.
Става въпрос за шест организации и групи на производителите „Карнобатско мляко“, Средец милк“, „Войводи 2018“, „Хайдушко мляко“, „Ривърмилк“ и „Дружина млечна“. Всички те ще получат подпомагане през следващите пет години, така че с подкрепата на държавата и със собствен ресурс да намалят разходите си при реализацията на продукцията.
„За седемте години на съществуването на „Фермерско мляко“ в Раковски нашите членове не само че запазиха бизнеса си - на фона на фалитите сред дребните животновъди, но и трима от тях инвестираха в собствена преработка, като се регистрираха по наредба 26 за директни продажби от фермата“, обясни още председателят на най-старото сдружение.
Сдружението спечели и друг проект – за организиране на животновъдно изложение в град Раковски, което привлича фермери от цялата страна.
За 2020 г. фермерите от региона си пожелават здрава и спорна година. Колкото до обединението на бизнеса, предвид бъдещото европейско законодателство надеждите са сдружаването да се превърне в практика, защото навсякъде в Европейския съюз фермерските обединения с лекота успяват да преодолеят капризите на климатичните промени и да инвестират в модерно животновъдство, устойчиво на конкуренцията.
Екатерина Стоилова