През последните месеци десетки милиони хора от всички континенти излязоха на протест срещу недостатъчните усилия на правителствата и бизнеса в борба с климатичните промени. От година на година наблюдаваме влошаване на ситуацията в глобален мащаб и промените стават все по очебийни. Жестоките суши и катастрофалните пожари вече станаха ежедневие в редица държави, като в същото време десетки други страни напоследък страдат от наводнения и поройни дъждове.
През последните няколко месеца станахме свидетели на тежки наводнения в Италия (Венеция), Франция и други европейски страни. В същото време Австралия вече трета година подред страда от липсата на дъжд. Според мнозина, именно Австралия, която още я наричат Зеления континент е пример за разрушителното действие на климатичните промени.
Според сателитните наблюдения земеделските площи на континента са застрашени. От 2016 г. насам обширните територии от северните и вътрешните райони на щата Нов Южен Уелс, наред с южните райони на Куинсланд, са обхванати от суша, която, според Метеорологичната служба, до голяма степен се дължи на повишената температура на морската повърхност. Климатичните промени и екстремните прояви на времето съсипват земеделския отрасъл и най-вече австралийското зърнопроизводство.
Европейска инициатива за приемане на мерки срещу климатичните промени
Само допреди няколко години Австралия е била един от основните доставчици на мелничарска пшеница за световния пазар - 20-24 млн.т годишно. През 2016/17 г. производството на пшеница в Австралия достигна рекордните 31,8 млн.т, но следващите три години са били катастрофални за австралийските фермери. Заради високите температури и липсата на дъжд производството на пшеница в страната спадна до 20,9 млн.т през 2017/18 г. През 2018/19 г. последва ново намаление на производството заради суша, а прогнозата за текущия сезон е още по-песимистична – само 16,10 млн.т и едва 8,4 млн.т. износ.
Мая Асенова