Твърде емоционално и откровено министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева се обърна към зърнопроизводителите на деветия им традиционен годишен агросеминар, който се провежда в Пловдив. Като изрази пълната си благодарност към сектора, който е сред първите по конкурентоспособност не само в Европа, но и в света, Танева поиска от бранша да се обединят във визията си за бъдещето. Повод за нейното изказване бяха критиките на членове на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) по новия закон за земята, който някои от тях възнамеряват да блокират. „С риск да ме освиркате, но администрацията и браншът трябва да се обединят по бъдещото подпомагане на сектора, за да не се получи като със закона за градушките, който беше блокиран по искане на НАЗ, в резултат на което България не усвои сериозни средства – 36 млн. евро – от Програмата за развитие на селските райони по мярката за управление на риска.
Ако имахме обща визия за борбата с градушките, можехме да се задействаме, като изградим национална система срещу градушките в Шумен. След като законът беше спрян обаче, идеята се провали и сега трябва да чакаме следващия програмен период, за да сме адекватни в тази борба”, изтъкна министърът.
Тя обясни на зърнопроизводителите, че без тяхното съучастие в създаването на фонд, в който да се натрупват национални и европейски средства, не бихме усвоили предвижданите за България 72 млн. евро, планирани за управлението на риска. „Ако досега за компенсирането на 100% пропаднали площи държавата годишно отпускаше 4 млн. лева, в бъдеще сумата ще бъде 150 млн. лв. Но фермерите трябва да се подготвят още отсега, че ще трябва да правят свои вноски в националния фонд, който би могъл да се формира към Държавен фонд „Земеделие”, за да получат компенсации за климатичните промени”, подчерта Танева. И добави, че тези обезщетения ще се отпускат и за под 100% пропаднали площи, като това ще бъде заложено в бъдещото законодателство по Общата селскостопанска политика, което ние ще определим.
В момента министерството на земеделието, храните и горите активно проучва подобна система за обезщетения в Унгария, където борбата с градушките се компенсира през взаимноспомагателен фонд с вноски от земеделските производители или браншовите им организации.