Българските работодатели ще посрещнат новата година оптимистично, като увереността им за наемане на служители през първото тримесечие на 2020 г. се очаква да е положителна във всички индустрии и региони в страната. Десет процента от 623 работодатели, включени в Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта, планират да наемат нови служители през първите три месеца на годината, шест процента предвиждат да намалят работната сила и 82 процента не очакват промяна. След като данните бъдат коригирани спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта е +7% и остава непроменена в сравнение с предишното тримесечие и същия период на миналата година.
Данните от Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта разкриват, че работодателите във всички 10 индустриални сектора очакват да увеличат работната сила в периода януари-март. Най-силно темпо на наемане се предвижда в сектор „Минно дело”, където нетната прогноза за заетостта е +13% - значително увеличение от 12 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие и същия период на миналата година. Стабилно увеличение на заетостта се очаква и в сектор „Строителство”, където прогнозата е +12%, както и в секторите „Производство” и „Транспорт, складове и комуникации“ с прогнози от +11%. Работодателите от сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ предвиждат умерен климат на наемане с прогноза от +9% и прогнозата за „Публичен и социален сектор” е +8%. В същото време работодателите от сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ очакват най-слабия пазар на труда, като отчитат предпазлива прогноза от +1%.
Намеренията за наемане намаляват в пет от 10-те индустриални сектора в сравнение с предишното тримесечие, като сектор „Земеделие, горско стопанство, лов и риболов“ отчита най-значителен спад от 9 процентни пункта. Спрямо същия период на миналата година плановете за наемане се засилват в пет от 10-те индустриални сектора - „Минно дело”, „Публичен и социален сектор”, „Строителство”, „Транспорт, складове и комуникации“ и „Производство”. В същото време перспективите за наемане намаляват в четири сектора със значителен спад от 20 процентни пункта в сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“.
Нетната прогноза за заетостта се получава, като от процента на работодателите, които очакват увеличение на общия брой заети лица, се извади процентът на работодателите, които предвиждат намаляване на заетостта.