Начало » Новини » Страната

България е на челни позиции в износа на зърнено-маслодайни култури

През 2018 година
Синор.БГ / 28.11.2019 г.
България е на челни позиции в износа на зърнено-маслодайни култури

България заема челни позиции при износа на зърнено-маслодайни култури за 2018 г., обяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при официалното откриване на IX Национален агросеминар на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), който се провежда  в Пловдив, цитирана от пресцентъра на оглавяваното от нея министерство. Танева уточни, че  износът на зърнени култури за миналта година възлиза на  общо 3 млрд. и 141 хил. лв., което е 37,3 % от общия  износ на селсктостопански стоки от България. Тя изтъкна, че страната ни заема 11-то място в света по износ на мека пшеница с реализирани 4,17 млн. тона за 2018 г. „На 11-то място сме и при износа на царевица с експорт от 1,41 млн. тона. Страната ни е на второ място в света по износ на черен маслодаен слънчоглед с експорт от 779 хил. т. Заемаме 8-мо място по износ на рапица“, добави министърът.

Тя съобщи също, че през 2018 г. са добити над 12 млн. тона  зърно – пшеница, ечемик, царевица, рапица и слънчоглед. От общото произведено количество са изнесени близо 6,8 млн. тона. Очакваната реколта от пшеница за 2019 г. е около 6 млн. тона.

Танева подчерта, че България има добър, конкурентноспособен и жизнен отрасъл в лицето на зърнопроизводството. „Когато има работещи сектори, трябва да се даде пример как предприемачите са достигнали нива на конкуретноспособност, равняващи ги със световни сили“, убедена е тя. По думите й обаче без подкрепата по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) занастоящия програмен период 2014-2020 г. секторът не би могъл да се развива успешно.

„Предизвикателството на нашето време са промените в климата и въздействията върху околната среда.  Сектор „Зърнопроизводство“ е този, който може да щади почвените ресурси и биологичното разнообразие. Какъвто и инструментариум за мотивация на зелени практики да дадем , ако те не засегнат сектора, няма да получим желания ефект“, заяви още министърът. Тя бе категорична, че трябва да бъдат открити най-иновативните практики, постигащи екологичните цели, които да се превърнат в мерки за подкрепа в обхвата на новата Обща селскостопанска политика и нейното озеленяване.

България е на челни позиции в износа на зърнено-маслодайни култури
12859
 

Последни материали
Виж
Намаляващото еврофинансиране налага спиране на необвързаните с продукцията субсидии
Трябва да направим малките фермери по-устойчиви и пазарно ориентирани
През април тази година спрямо същия месец на миналата
Украйна вдигна рязко износа на зърно за сметка на маслодайните култури
При 1294 проверки през април са иззети 8 броя едър дивеч и дърва за огрев
Задържаха 2 каруци и МПС в горите на централна северна България
На централния булевард от областната администрация до цветния пазар
До 11 май продължава фермерският и занаятчийски пазар в Шумен
След проверките в животновъдни обекти, включително нерегистрирани
Предават на прокуратурата сигнали за нарушения в кюстендилски ферми
Земеделието не е само зърно и подпомагането не трябва да бъде само на площ
Утре внасят законопроект за овладяване на цените на селскостопанските продукти
Свързани материали
Виж
През април тази година спрямо същия месец на миналата
Украйна вдигна рязко износа на зърно за сметка на маслодайните култури
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
Фермерите възлагат надеждите си на прогнозираните скорошни валежи
Сушата влошава състоянието на есенните зърнени култури във Франция
Според Тел Авив няма доказателства
Киев е сърдит: Израел отново купува от Русия откраднато зърно
Турция очаква рекордна зърнена реколта и гарантира изкупни цени
За сметка на това при рапицата се очертава увеличение на производството
Германските фермери очакват спад в реколта от зърно през тази година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини