Начало » Новини » Страната

Остър недостиг на технолози в леката индустрия във Варненско

Оценка
Синор.БГ / 22.11.2019 г.
Остър недостиг на технолози в леката индустрия във Варненско

sinor

Липсата на кадри, тежката бюрокрация и недостатъчно развитата инфраструктура са сред основните проблеми на варненския бизнес. Те бяха откроени на регионална среща за Североизточния регион, посветена на изготвянето на Национална стратегия за малките и средните предприятия за периода 2021-2027 г., съобщават от Областния информационен център-Варна. В него се включиха представители на местни фирми, работодателски и неправителствени организации.

На пазара на труда във Варна липсват кадри със средно специално образование, което силно затруднява бизнеса. Не се намират служители за леката промишленост, а фирмите са принудени да наемат технолози в пенсионна възраст от други градове, тъй като младите не желаят да работят в производството, оплакаха се участници във форума. Макар че големи предприятия инвестират в обучението на ученици от варненски училища, поемайки подготовката, стажа и стипендиите им, те не могат да ги задържат.

За няколко години кораборемонтна компания в морската столица е обучила над 800 ученици от гимназия в областта, но от 30 – 40 наети във фирмата е останал само един.

Проблем в сектора е и пренасищането с новосъздадени стартъп фирми, които не могат да постигнат устойчивост и да се реализират успешно. Често младите хора са привлечени от идеята за собствен бизнес, но нямат представа как да го осъществят, допълниха от Областния информационен център-Варна.

Прогнози за заетостта показват, че през 2024г. във Варненска област ще работят 195 хиляди души, голяма част от които ще бъдат заети в малки и средни предприятия. По данни на НСИ за 2017 г., над 90 процента от фирмите в областта са микропредприятия, 6 на сто са малките предприятия, а средните са едва около 1 процент. Преобладаващата част от населението във Варненско на възраст от 25 до 64 години е с висше или основно образование. Процентът на хората със средно е изключително

Остър недостиг на технолози в леката индустрия във Варненско
6850
 

Последни материали
Виж
Позиция на „Копа и Коджека“
Бездната между ЕС и фермерите расте заради натиска по споразумението с Меркосур
ЕК представи на евродепутатите проектоспоразумението
С Меркосур износът на земеделски стоки от ЕС ще нарасне до 50 процента, съобщи Еврокомисията
12% от животните вече са с турска ваксина и ще бъдат убити
Овцевъди към БАБХ: Предлагате бърза или бавна смърт на овцете, и друго няма
Зрял фасул с тиква
Дебатите са разгорещени
Сидератите и зимуването на голите охлюви
Северна Македония удължи забраната за разходки в гората, глобата е до 2000 евро
Свързани материали
Виж
Камен Диков бе освободен от длъжност заместник-изпълнителен директор на ДФЗ
Обява за подбор на нови кадри
Назначават педагози във фонд „Земеделие” за проверка на проекти по ПРСР
Решения на Министерския съвет
Силна необходимост от „цифрова” администрация във фонд „Земеделие”
Дискусия
Бизнесът обсъжда проблема с кадрите в България
Политики
И в САЩ не достигат квалифицираните кадри за селското стопанство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини