Начало » Новини » Света
11.10.2019 г.

Нови карантинни вредители в списъка на Еврокомисията

Растителна защита
Нови карантинни вредители в списъка на Еврокомисията

sinor

Европейската комисия публикува списък с 20 регулирани карантинни вредители, които отговарят на квалифициата за приоритетни вредители, които оказват най-сериозно икономическо, екологично и социално въздействие на територията на Европейския съюз. В това число влизат и вредителите Xylella fastidiosa, Popillia japonica (японски бръмбар), Anoplophora glabripennis (азиатски сечко) и агентите, причиняващи болести като Citrus greening и Citrus Black Spot, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Държавите членки ще трябва да започнат информационни кампании сред обществеността, като провеждат годишни проучвания, изготвят планове за действие при извънредни ситуации и провеждат симулационни учения, като съставят планове за действие с оглед на ликвидирането на тези вредители.

Подборът на тези вредители е направен въз основа на оценката, извършена от Съвместния изследователски център на Комисията и Европейския орган за безопасност на храните, която взема предвид вероятността от разпространение и установяване на последствията за земеделието от тези вредители в държавите на ЕС.

Тибор Наврачич, комисар по въпросите на образованието, културата, младежта и спорта, отговарящ за Съвместния изследователски център, заяви, че „за да защитим отглежданите култури от съответните вредители, първо трябва да оценим отрицателното въздействие, което вредители като Японския бръмбар (Popillia japonica) или болестта, причиняваща черни петна по цитрусовите плодове, оказват върху нашата икономика, околната среда и обществото“.

Новата методология показва, например, че бактерията Xylella fastidiosa — вредителят с най-силно въздействие върху селскостопанските култури, включително и върху овошките, би могла да причини годишни загуби на продукция в размер на 5,5 милиарда евро, засягайки 70 % от производствената стойност на по-старите маслинови дървета в ЕС (на възраст над 30 години) и 35 % от производствената стойност на по-младите дръвчета, в случай че бактерията се разпространи из цялата територия на ЕС.

В допълнение към преките въздействия върху производството, вредителите имат значително непряко въздействие върху широк кръг от икономически сектори нагоре или надолу по веригата. Така например, ако азиатският сечко (Anoplophora glabripennis) се разпространи из цялата територия на ЕС, това може да доведе до преки загуби в размер на над 5 % от общия прираст на редица европейски горски дървесни видове като елша, ясен, бук, бреза, бряст, клен или платан. Тези дръвчета са оценени на 24 милиарда евро и икономическото въздействие върху горския сектор нагоре по веригата може да достигне 50 милиарда евро.

Съгласно Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета за защитните мерки срещу вредителите по растенията Комисията е оправомощена да приема делегирани актове за допълнение на посочения регламент чрез изготвяне на списък на приоритетните вредители.

Комисията прие делегирания акт на 1 август 2019 г. След това бе предоставен двумесечен срок за разглеждане, през който Съветът и Европейският парламент не отправиха възражения. Въз основа на това регламентът вече е публикуван и може да влезе в сила.

Нови карантинни вредители в списъка на Еврокомисията
10585
 

Последни материали
Виж
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Председател на Съюза на зърнопроизводители от Пловдивско
Работов: Ако 40-градусовите жеги се задържат, след седмица ще жънем слънчогледа
Първа част от графика на НССЗ
И през август службата за съвети организира срещи с фермерите
Икономистите в Европа очакват значително по-високо ниво на митата върху вноса от САЩ до края на годината
Свързани материали
Виж
Болестите и вредителите са под праговете на икономическа вредност
Състоянието на пролетните култури в Украйна е удовлетворително
Важно!
Компостът прави културите устойчиви на болести и вредители
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Важно!
Успехът в борба срещу плевелите зависи от познанието за тях
От 24 март лозарите могат да кандидатстват за държавна помощ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини